AB Havacilik Emniyeti Ajansi, Iran Hava Sahasinin Güvenligi Konusundaki Uyarisini Geri Çekti

Avrupa Birligi (AB) Havacilik Emniyeti Ajansi (EASA), Iran hava sahasinin güvenligi konusundaki uyarisini geri çektigini duyurdu.

Almanya Köln merkezli EASA tarafindan konuya dair yazili açiklama yapildi.

Açiklamada, Iran hava sahasinda 25 bin fit (7 bin 620 metre) altindaki uçuslarin riskli olduguna dair uyarinin kaldirildigi belirtildi.

- Ne olmustu?

Iran, 3 Ocak 2020'de eski Kudüs Gücü Komutani Kasim Süleymani'nin Bagdat Havaalaninin yakininda ABD’nin hava saldirisiyla öldürülmesine karsilik 8 Ocak 2020'de ABD’nin Irak'taki Aynu'l-Esed Hava Üssüne füze saldirisi düzenlemisti.

Iran’in saldirisi esnasinda Iran hava sahasi sivil uçuslara kapatilmamis ve bu esnada Tahran Imam Humeyni Havaalanindan Kiev'e gitmek üzere havalanan Ukrayna Havayollarina ait bir yolcu uçagi kalkistan kisa bir süre sonra Iran hava savunma sistemi tarafindan ateslenen füzelerle düsürülmüs, uçaktaki 176 kisiden kurtulan olmamisti.

Iranli yetkililer önce uçagin vuruldugu iddialarini kabul etmemis daha sonra Genelkurmay Baskanligi, uçagin "hassas askeri bir noktanin" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemince firlatilan iki füzeyle yanlislikla düsürüldügünü açiklamisti.

Olayin ardindan EASA, Iran hava sahasindaki uçuslardan kaçinilmasina dair bir bildiri yayimlamisti. Bildiri 29 Ocak 2020'de revize edilerek Iran hava sahasinda 25 bin fit altindaki uçuslarin güvenli olmadigi uyarisi yapilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.