Yarim Biraktigi Egitim Hayatini 3 Lisans Ve 2 Yüksek Lisansla Taçlandirdi

Konya'da yasayan Avukat Hasan Yel: 'Gündüz torna tezgahinin basinda aksam evde ders kitaplarin basinda çalisarak liseyi bitirdim''Severek yaptigim avukatlik meslegiyle devlete adaletin tesisi için hizmet vermeye çalisiyoruz. Sirkette yürüttügümüz ihracat faaliyetleriyle de ülkemizin döviz ihtiyacini giderme ve istihdam saglamaya yönelik çalismalara devam ediyoruz. Topluma yararli bir seyler ürettigimiz zaman çok daha mutlu oluyoruz'

HAVVA DEREAGZI - Konya'da çalisma hayatina 9 yasinda sanayide kaynakçilik yaparak baslayan 46 yasindaki Hasan Yel, yasadigi tüm engellere ragmen çalisma ve egitim azmiyle çevresine örnek oluyor.

Hasan Yel, ekonomik durumu kötü olan ailesine destek olmak için yaz tatillerinde çalismaya basladi. Ilkokulu bitirdikten sonra sanayide sürekli çalismaya baslayan Yel, çok sevdigi okulundan ayri kalsa da egitimini yarim birakmadi. Yel, temin ettigi ikinci el kitaplarla çalisarak derslerini tek tek geçti.

Ortaokul ve liseyi açiktan tamamlayan Yel, ilahiyat, hukuk ve iktisat fakültelerinde lisans egitimi aldi, Selçuk Üniversitesi ve Kingston Üniversitesinde yüksek lisans yapti.

Ilahiyat fakültesinde egitimini tamamladiktan sonra 2002'de temizlik malzemeleri üreten bir sirket kuran Yel, egitim askini hukuk ve ekonomi alanlarinda da sürdürdü.

Yel, AA muhabirine, erken yasta çalismaya baslasa da içindeki egitim özleminin hiçbir zaman yok olmadigini söyledi.

Hem çalisip hem okumaya karar verdigini vurgulayan Yel, "Ikinci el aldigim ders kitaplariyla çalisip ortaokulu disaridan bitirme sinavlarina girdim. Ortaokulu bir yilda bitirdikten sonra yine ikinci el lise ders kitaplari aldim. Gündüz torna tezgahinin basinda aksam evde ders kitaplarin basinda çalisarak liseyi bitirdim. O dönem bilgisayar yeni yeni çikiyordu, ben de merak sardim, tornaciligi birakip bilgisayar grafik üzerinde çalismaya basladim." dedi.

Üniversite okumak istedigini ama çok zorlandigini anlatan Yel, sinava 4 kez girdigini ve ilahiyat fakültesini kazandigini söyledi.

Yel, 4 sene sonunda üniversiteyi kazandigina çok sevindigini belirterek, "Kazanmam gerçekten zor oldu. Ortaokulu ve liseyi disaridan bitirdigim için yardim alabilecegim ögretmenim, arkadasim hiç yoktu. Böyle bir mezuniyetten sonra 3 yil üniversite sinavlarina hazirlandim ama kazanamadim. Ailem basta olmak üzere çevremdeki insanlar 'Zaten bir meslegin var okumana gerek yok, zorlama kendini olmuyor bak.' seklinde tavsiyelerde bulunuyordu. 'Tekrar deneyecegim.' dedim ve dördüncü girisimde Selçuk Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi'ni kazanip basariyla bitirdim." diye konustu.

Yel, üniversite ögreniminin 28 Subat sürecine denk gelmesi nedeniyle hukuka ilgisinin basladigini ve 2003'te Yakin Dogu Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandigini anlatti.

Ilahiyattan da kopmamak için Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalinda yüksek lisans yaptigini belirten Yel, "2008 yilinda avukatliga basladim. 4 avukat arkadasimla avukatlik meslegini fiilen icra ediyoruz. Avukatlik meslegimde kendimi gelistirmek istedim ve 2010 yilinda 6 ay Cambridge Üniversitesi'nde dil egitimi aldim. Ayrica 2013-2014'te de Londra'da Kingston Üniversitesi'nde Uluslararasi Ticaret Hukuku alaninda da yüksek lisans yaptim. Sonra Anadolu Iktisat Fakültesi'nde Çalisma Ekonomisi ve Endüstri Iliskileri bölümünü okudum." ifadelerini kullandi.

- Avukatlik mesleginin yaninda sirket yönetiyor

Avukatliga baslamadan önce 2002 yilinda ticarete atildigini hatirlatan Yel, söyle devam etti:

"Temizlik malzemelerinden kisisel bakim ürünlerine kadar çok sayida malzeme üretimi yapan bir sirketim var. Türkiye'nin yaklasik 70 iline ürün satiyoruz ve 35 ülkeye de ihracat yapiyoruz. Zamanimin bir kismini da sirkette geçiriyorum. Çalisma ekonomisi okumamin nedeni de ticaret alaniyla ilgili bilgi sahibi olmak istemdi. Bu nedenle üçüncü bir üniversite okudum. Aslinda aldigim egitimlerin hepsi bir ihtiyaçtan dogdu. Okudugum alanlarda da kendimi hep ilerletmeye çalistim. Suan Konya Barosuna bagli avukatlik yapiyorum, insallah yapmaya da devam edecegim."

Yel, 2021 yili için sirket olarak 2 milyon dolar ihracat hedeflerinin oldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

"Severek yaptigim avukatlik meslegiyle devlete adaletin tesisi için hizmet vermeye çalisiyoruz. Sirkette yürüttügümüz ihracat faaliyetleriyle de ülkemizin döviz ihtiyacini giderme ve istihdam saglamaya yönelik çalismalara devam ediyoruz. Topluma yararli bir seyler ürettigimiz zaman çok daha mutlu oluyoruz. Iyi çalisana her zaman kariyer de para da geliyor nihayetinde. Önemli olan dürüst çalismak."

Hayatinin her zaman mücadeleyle geçtigini animsatan Yel, egitim gören azimli gençlere destek olmaya çalistigini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.