Türk Kizilayin Genç Neferleri Gönülleri Fethediyor

Kirklareli'nde genç gönüllüler, Kovid19 sürecinde azalan kan stoklarini artirmak için çalisirken, yardim malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulastirmak için de büyük çaba sarf ediyor Genç Kizilay Il Baskani Çagri Yildirim: 'Bir köye gidip yasli teyzeye yardim ettikten sonra, bize 'annecim' diye seslendigini duymaktan daha güzel bir duygu herhalde olamaz'.

ÖZGÜN TIRAN - Kirklareli'nde Türk Kizilayin genç gönüllüleri, katildiklari kan bagisi kampanyalarinin yani sira yardim faaliyetlerine de destek vererek gönüllere dokunuyor.

Çogunlugu üniversite ögrencisi Genç Kizilay gönüllüleri, bir yandan egitimlerini sürdürürken diger yandan da yardimlari ihtiyaç sahiplerine ulastiriyor.

Genç gönüllüler zaman mefhumu gözetmeden, kimi zaman araçla, kimi zaman da yaya olarak yardim kolilerini ihtiyaç sahiplerine götürmek için zamanla yarisiyor.

"Veren ile alan eli" bulusturmanin mutlulugunu yasayan gönüllüler, Kovid-19 sürecinde azalan kan stoklarini arttirmak için kentin farkli noktalari ile Kirklareli Üniversitesi kampüsünde açtiklari stantlarda kan bagisinin önemini anlatiyor.

Okullarda Türk Kizilayi tanitmak için faaliyetler yapan gönüllüler, kimi zaman da tatillerini Türkiye'de geçirdikten sonra Dereköy Sinir Kapisi'nda, çalistiklari ülkelere dönmek için bekleyen gurbetçilere su, çay, kahve ve kek gibi ikramlarda bulunarak takdir topluyor.

Genç Kizilay Il Baskani Muhammed Çagri Yildirim, AA muhabirine, Türk Kizilayin tamamen gönüllülük esasina dayali çalistigini söyledi.

Kendisinin de Kizilay ile üniversite döneminde tanistigini ifade eden Yildirim, "Insanlara yardimci olmak, onlar için bir seyler yapabilmek, hayir dualarini almak çok güzel." dedi.

Yaklasik 700 genç gönüllü üyelerinin oldugunu belirten Yildirim, bir kisiye yardim ettiklerinde anlatilamaz maneviyat duygusu yasadiklarini dile getirdi.

- "Bu hissiyati yasamaniz, tatmaniz lazim"

Bos vakitlerinde yardim faaliyetlerine katildiklarini anlatan Yildirim, söyle konustu:

"Kolileri sirtlanip ihtiyaç sahibi bir aileye götürmek ya da kiyafetleri alip bir çocugun gönlüne dokunmak için çalisiyoruz. Çok güzel bir duygu. Bazen bir köye gidip yasli teyzeye yardim ettikten sonra, bize 'annecim' diye seslendigini duymaktan daha güzel bir duygu herhalde olamaz. Bu hissiyati yasamaniz, tatmaniz lazim. Bunun verdigi hazzi içtenlikle söylüyorum çogu seyden alamiyorsunuz. Tamamen gönüllüsünüz ve oradan beklentiniz yok. Yüzlerce, binlerce ihtiyaç sahibi insan var, onlar hep bizi bekliyor."

Kan stoklarinin azaldigi bu dönemde çalismalara biraz daha agirlik verdiklerini aktaran Yildirim, "Herkesi üç kisiye umut olmaya davet ediyoruz. Bizim verdigimiz bir ünite kan, üç kisiye can oluyor ve dogaya bizim adimiza fidan dikiliyor." ifadelerini kullandi.

- "Kizilay hayata bakis açimi degistirdi"

Tugçe Teber ise arkadasinin vesilesiyle gönüllüsü oldugu Kizilay'in hayatina birçok sey kattigini vurguladi.

Daha önce birçok insan gibi Türk Kizilayi sadece kan bagisi kampanyalari düzenleyen bir kurum sandigina isaret eden Teber, sunlari kaydetti:

"Etkinliklere katildikça, insanlarin hayatlarina dokunduklarini fark ettikçe böyle olmadiginin farkina vardim. Ben de bu ekibin parçasi olmak istedim. Disaridan sadece kan almak, kan vermek gibi görünse de isin boyutu çok farkli, çok ciddi isler gerçeklestiriliyor. Bundan keyif aliyorum. Kizilay hayata bakis açimi degistirdi. Birçok insanin hayatina da dokunmus oluyoruz."

Genç Kizilay Üniversite Baskani Emine Ergüler de yardim kolisi dagitimina ilk çiktiginda inanilmaz deneyimler yasadigini belirterek, "Mutlu oluyorsun, degerli hissediyorsun. O insanlarin sana gelisi, duyduklari güven, inanilmaz duygular bunlar, anlatamam. Herkesin yasamasini isterim." diye konustu.???????

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.