Toyota Elektrikli Araci Bz4x'i Tanitti

bZ4X, markanin bataryali elektrikli araçlari olan bZ ürün gaminin ilk modeli olarak öne çikiyor.

Toyota, yeni elektrikli araci bZ4X'in tanitimini gerçeklestirdi.

Toyota'dan yapilan açiklamaya göre, bZ4X, markanin bataryali elektrikli araçlari olan bZ ürün gaminin ilk modeli olarak öne çikiyor.

Bu yilin basinda gösterilen konsepte sadik kalinarak tasarimi ve teknolojisi gelistirilen üretim versiyonu bZ4X, Toyota'nin en bastan itibaren bataryali elektrikli olarak gelistirdigi ilk modeli oldu. Yeni model, ayni zamanda bataryali elektrikli araçlara özel olarak gelistirilen platforma sahip ilk Toyota oldu.

Toyota'nin elektrikli araçlardaki 25 yillik batarya teknolojisi deneyimiyle bZ4X modelinde de dünyaya öncülük eden kalite, dayaniklilik ve güvenilirlik elde edildi. bZ4X, 71.4 kWh kapasiteli yüksek yogunluklu lityum batarya ile tek sarjda 450 kilometreden daha fazla yol alabiliyor.

- Yüksek elektrikli motor ve batarya performansi

150 kW elektrik motorundan güç alan elektrikli model, önden çekisli versiyonunda 204 PS güç ve 265 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hizlanmasi 8,4 saniye olan bZ4X'in, maksimum hizi 160 km/s olarak açiklandi. Dört çeker sürüse sahip bZ4X ise 217.5 PS ve 336 Nm tork degerine sahip ve 0-100 km/s hizlanmasini sadece 7,7 saniyede gerçeklestirebiliyor. Tek pedalli kullanim özelligi ise frenin enerji rejenerasyonunu artirarak sürücüye sadece gaz pedalini kullanarak hizlanma ve yavaslama imkani veriyor.

Toyota, elektrikli araçlardaki uzmanligini ortaya koyarak bataryayi 10 yillik (240 bin kilometre) sürüsün sonrasinda dahi orijinal performansin yüzde 90'ini verecek sekilde gelistirdi. Verimli ve etkili isitma sistemi sayesinde sifirin altindaki sicakliklarda dahi güvenilirligini koruyan batarya, 150 kW hizli sarj sistemiyle birlikte yüzde 80 kapasiteye 30 dakika civarinda erisebiliyor.

Bununla birlikte bZ4X'in sürüs menzili, opsiyonel günes paneliyle maksimuma çikarilabiliyor. Bu paneller, sifir emisyon ve sifir maliyetle günes enerjisinden elektrik üreterek aracin bataryasini dolduruyor. Toyota günes panellerinin yillik olarak 1800 km sürüs menzili saglayacak sekilde enerji depolayabilecegini tahmin ediyor. Günes panelleri sürüs sirasinda veya park halindeyken enerji depolayabiliyor.

Aracin, uzun aks araligi tüm yolcular için sinifinin öncüsü diz mesafesi ile ayni zamanda yükleme alaninda da iddiali bir hacim sagliyor. Koltuklar normal konumdayken 452 litrelik bagaj kapasitesi sunuluyor.

Toyota bZ4X, dis ölçülerine bakildiginda e-TNGA platformunun getirdigi tasarim avantajlarini da ortaya koyuyor. RAV4 ile karsilastirildiginda bZ4X 85 mm daha alçak, daha kisa ön-arka çikintilara sahip ve aks araligi RAV4'e göre 160 mm daha uzun ölçülere sahip. Aracin genel çevikligi sinifinin öncüsü 5,7 metrelik dönüs yariçapi ile de kendisini gösteriyor.

Toyota'nin elektriklisi bZ4X, üçüncü nesil Toyota Safety Sense sistemiyle donatildi. Bununla birlikte yeni multimedya sistemiyle birlikte araç için uzaktan yazilim güncellemeleri de yapilabiliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.