Tarih Ellerinde Yeniden Canlandi

Kocaeli’de ortaokul ögrencileri, "Dünden Bugüne Türkiye" projesi kapsaminda gazilerle bulustu. Çeyrek asirlik çinarlarin savas anilarini dinleyen ögrenciler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami’nda gazi dedeleriyle birlikte tarihi tuvale aktardi.

Tarih Ellerinde Yeniden Canlandi
Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan Barbaros Imam Hatip Ortaokulu ögrencileri, "Dünden Bugüne Türkiye" projesi kapsaminda haftanin belirli günleri gazilerle bulusarak resim çiziyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kapsaminda da gazilerle bir araya gelen ögrenciler, hem tarihi dinledi hem de koca çinarlarin savas anilarini tuvale yansitti. Gazilerle birlikte 50’ye yakin tuval yapan ögrenciler, yaptiklari eserleri gazilere armagan etti.

Dünden Bugüne Türkiye projesini geçen yil baslattiklarini söyleyen resim ögretmeni Beyhan Satir, "Pandemiden dolayi projeyi ertelemistik, su an ise gazilerimizle birlikte haftanin belirli günleri bir araya geliyoruz. Gazilerimiz tarihe taniklik etmis savas anilarini anlatiyorlar, bizler de bu anilarini tuvale yansitmaya çalisiyoruz. Kurum ve idari amirlerimizle de ‘Memleketimi Çiziyorum’ sloganiyla resimler çiziyoruz. Kaymakam, il milli egitim müdürü, il sube müdürleri, emniyet müdürü, ilçe milli egitim müdürünün yanina giderek, ögrencilerimizle birlikte resim çizdik. Ögrencilerim Gazi Evi’ne ilk geldiklerinde etraf çok dikkatlerini çekti. Tarihi gazilerimizden dinlemek ve onlarla resim yapmak ögrencileri çok heyecanlandirdi. Çok güzel eserler ortaya çikti. Emekler gerçekten çok büyük, tarihi anlatmaya çalisiyoruz. Okulumuzun hemen hemen tüm ögrencileri projeye dahil oldular. Gazilerimiz de her türlü yanimizda oldular ve onlar da çok güzel çalismalar yapti. Toplamda 50’ye yakin eserimiz var. 30-40 ögrencimiz tamamiyla projenin içindeler” dedi."Pandemi olmasaydi gazilerimize sarilmayi çok isterim”

Gazilerle birlikte oldugu için çok mutlu oldugunu ifade eden ögrencilerden Nihan Hafsa Kansiz, “Haftanin belirli günleri gazilerimizle bulusmak için buraya geliyoruz ve gelecegimiz günleri iple çekiyoruz. Geldigimizde çok heyecanli oluyoruz. Burada gazilerimizle hem sohbet ediyor hem de tuvallere resimleri aktariyoruz. Bizim için çok mutlu ve heyecan verici bir duygu. Pandemi olmasaydi gazilerimize sarilmayi çok isterim” diye konustu.“Biz çocuklarimizi hiç unutmuyoruz, onlar bizim basimizin taci”

Çok mutlu oldugunu söyleyen Kibris gazisi Nurettin Recep Saglik, “Belirli zamanlarda ögrencilerimiz ve ögretmenlerimizle çalisiyoruz. Ögrencilere gazilik nedir, hangi savas ne zaman oldu gibi konular hakkinda bilgilendirmeler yapiyoruz. Bundan sonraki süreçte de ögrencilerimize seve seve yardimci oluruz. Biz çocuklarimizi hiç unutmuyoruz, onlar bizim basimizin taci. Onlar da bizi dedeleri olarak görüyor” seklinde konustu.“Çocuklarimizla beraber resim çizdik, çok mutlu olduk”

Ögrencileri agirlamaktan çok memnun oldugunu dile getiren Kibris gazisi Ismail dede ise “Onlar bizim yavrularimiz. Elimizden geldigi kadariyla onlara yardim ediyoruz. Çocuklarimizla beraber resim çizdik, çok mutlu olduk. Bizi yerimizde ziyaret etmeleri, bizi ailelerinden biri olarak görmelerinden çok mutlu olduk. Bize bir görev verildi ve biz o görevi layikiyla yerine getirdik. Mustafa Kemal Atatürk’ten bize, bizden de bu memleket sizlere emanet. Bayrak, sancak size emanet, siz tasiyacaksiniz. Vatanimiz, milletimiz ugruna canimiz feda” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.