Suudi Arabistan, Lübnan Büyükelçisini Geri Çagirdi

Suudi Disisleri Bakanligi, Lübnan Enformasyon Bakani Kardahi'nin elestirel açiklamalari üzerine ayrica hem Lübnan'dan tüm ithalati durdurma karari aldi hem de Lübnan'in Riyad'daki Büyükelçisine de ülkesine dönmesi için 48 saatlik süre tanidi.

Suudi Arabistan, Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi'nin, Riyad'i elestiren ifadeleri üzerine Beyrut'taki Büyükelçisi Velid bin Abdullah el-Buhari'yi geri çagirip, Lübnan'dan tüm ithalati da durdugunu açikladi.

Suudi Arabistan resmi ajansi SPA'da yer alan açiklamada, Disisleri Bakanligi tarafindan Lübnan Enformasyon Bakani'nin hakaret içerikli ifadeleri üzerinden bir beyanname yayinlandigi ifade edildi.

Açiklamada, Suudi Arabistan'in istisare için Lübnan'daki Büyükelçisi Buhari'yi Riyad'a çagirdigi, Lübnan'in Riyad'daki Büyükelçisi Fevzi Kabbara'nin da 48 saat içinde ülkesine dönmesi yönünde bilgilendirildigi kaydedildi.

Açiklamada, Suudi Arabistan'in 2'nci bir duyuruya kadar Lübnan'dan tüm ithalati da askiya aldigi aktarildi.

Lübnan Hizbullahi'nin Riyad ve Beyrut iliskilerine nasil zarar verdigine de deginilen açiklamada, terörist olarak tanimlanan Hizbullah'in, Lübnan devleti adina karar verip ülkeyi kendi projelerini hayata geçirmek için bir üs olarak kullandigi belirtildi.

Hizbullah'in, Lübnan'daki tüm limanlari kontrol altinda tuttugu savunulan açiklamada, Suudi Arabistan'in tüm uyarilarina ragmen Riyad'a ihraç edilen ürünlerin arasinda uyusturucu sevkiyatinin durmadigi vurgulandi.

- Lübnan Enformasyon Bakani'ndan Riyad'a Yemen suçlamasi

Kardahi, daha önce katildigi ve 27 Ekim'de yayinlanan bir televizyon programinda Husiler ve Yemen'e iliskin bir soru üzerine Riyad'i suçlayici ifadeler kullandigi bir degerlendirmede bulunmustu.

"Hizbullah gibi Husilerin de silahli bir örgüt olarak kendi topragini savundugunu düsünüp düsünmedigine" iliskin soruya Kardahi, "Tabii ki topragini koruyor. Sahsi görüsüm, Yemen'de bu savasin sona ermesi gerekiyor. Savas uçaklariyla evler, binalar, köyler ve sehirler saldirilara maruz kaliyor." yanitini vermisti.

Enformasyon Bakani Kardahi'nin bu ifadeleri üzerine Basbakan Necib Mikati, yazili bir açiklama yayimlamisti.

Açiklamada, Kardahi'nin bakanlik görevine baslamadan önce bir televizyon programinda Yemen'le ilgili bazi ifadeler kullandigi, bunun hiçbir sekilde su anki konumunu yansitmadigi belirtilmisti.

Kardahi'nin açiklamalarinin reddedildigi vurgulanirken söz konusu ifadelerin hiçbir sekilde Lübnan'in Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile olan siyasetini yansitmadigi kaydedilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.