Selçuk'ta 'Anmaktan Anlamaya Dogru Atatürk Ve Cumhuriyet' Konferansi

Selçuk Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kutlamalari kapsaminda, Prof. Dr. Ahmet Taner Kislali Salonunda “Anmaktan Anlamaya Dogru Atatürk ve Cumhuriyet” baslikli konferans düzenledi. Konferansin konusmacisi Arastirmaci ve Yazar Ilknur Güntürkün Kalipçi, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’in kurulusuna iliskin arsivlerden derledigi anilari katilimcilarla paylasti.

Selçuk'ta 'Anmaktan Anlamaya Dogru Atatürk Ve Cumhuriyet' Konferansi
Selçuk Belediyesi, Cumhuriyet Bayraminin 98. yili nedeniyle “Anmaktan Anlamaya Dogru Atatürk ve Cumhuriyet” baslikli bir konferans düzenledi.

Prof. Dr. Ahmet Taner Kislali Salonundaki konferansta Arastirmaci ve Yazar Ilknur Güntürkün Kalipçi, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’in kurulusuna iliskin önemli bilgiler anlatti. Kalipçi, arsivlerden derledigi anilari katilimcilarla paylasti.

Atatürk’ün sohbetlerinde Cumhuriyeti imkân olarak tanimladiginin altini çizen Kalipçi, "Atatürk için Cumhuriyet ayni zamanda benden bize geçisin en önemli teminatidir. Atatürk; ’Ülkeler gam ve keder bilmemelidir. Liderlerin görevleri milletlerini gam, keder bilmeden; nese içinde, bolluk içinde kendi hayallerine varmalari için onlara gerekli imkânlarin yolunu açmaktir’ diyor. Ondan sonra kollari siviyor ve halki için imkân yolunu açmadigi hiçbir alan birakmiyor” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet” kavramini ilk kez 1902 yilinda dile getirdigini yaptigi arastirmalarda tespit ettigini belirten Kalipçi, "1902’den beri hedef konmus, her alanda ne yagacaginin notalarini yazmis, kompozisyonu ortaya çikarmis, bestelemis bir tek seslendirmeye kalmis is. Onu da hemen yapmis alin ve akil teri döken bir Mustafa Kemal. En ilginci de bunlarin hiçbirinde, ne sporda ne sanatta ne de ekonomide disardan alinan bir sistem yok. Hepsinde Mustafa Kemal bize özgü sistemler olusturmus. Yani bu Cumhuriyet, digerlerine göre degil degerlerine göre hareket eden bir Mustafa Kemal’in Cumhuriyetidir” dedi.Türk kadini haklarini aldi

Türk kadininin dünyada birçok ilke imza attigini tarihten örneklerle anlatan Kalipçi, "Kurtulus Savasi dünyada ilk topyekûn savas örnegi, ilk defa dünyada kadin erkek birlikte savasti. Savas sirasinda Atatürk yaverine bir not veriyor; ’Savastan ilk isimiz Türk kadinina serbestisini vermek, onu erkegin yaninda esit haklara sahip kilmaktir.’ Kadinlara Seçme ve Seçilme Hakki verilmesinden 5 ay sonra Atatürk, Dünya Kadinlar Kongresinin Istanbul’da toplanmasini istiyor. 1935 yilinda Dünya Kadinlar Kongresi Baskani konusmasinda; ’Biz dünya kadinlari Türk kadinlarina büyük bir gipta ile bakiyoruz, onlari örnek aliyoruz. Tüm dünya kadinlari sizin alabildiginiz haklara erisebildigi takdirde dünyada baris saglanacaktir’ diyor. Atatürk kadin haklari konusunda Afet Inan’a; ’Biz size bu haklari lütuf olarak vermiyoruz. Bu sizin alninizin teri, bileginizin hakki hatta çok önceden almaniz gereken haklardi. Bu haklari biz size vermedik, siz söke söke aldiniz’ demistir" ifadelerine yer verdi.

Tiyatral konferansin sonunda Ilknur Güntürkün Kalipçi’ya tesekkür eden Selçuk Belediye Baskani Filiz Ceritoglu Sengel, artik Selçuk’ta kiyilacak nikâhlarda evlenen kadinlara, Ilknur Güntürkün Kalipçi’nin Cumhuriyet tarihinin ilklerine imza atan, yasadiklari çagin ötesindeki kadinlarin hayat hikâyesini anlattigi Zamansiz Kadinlar kitabini hediye edeceklerini belirtti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.