SANKO Okullari'nda Cumhuriyet Coskusu

SANKO Okullarinda 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami’nin 98’inci yil dönümü cosku dolu törenlerle kutlandi.

SANKO Okullari'nda Cumhuriyet Coskusu
Abdulkadir Konukoglu Kültür Merkezi’nde, pandemi kosullari dikkate alinarak yogunluk olmamasi amaciyla iki defa düzenlenen törene; ilkokul, ortaokul ve lise ögrencileri ile veliler katildi.

Sosyal Bilgiler Ögretmeni Cevahir Duman, yaptigi konusmada, Cumhuriyet’in; milli egemenligin, özgürlügün ve insana sayginin temeli oldugunu belirterek, “Gelecegine yön verebilmek, isini, meslegini seçebilmek, kadin, erkek birlikte yürüyebilmek, bu zafer benim hakkim diyebilmek, farkliliklarimiz zenginligimizdir anlayisina sahip olmak, bizlere daha nice haklari veren elbette Cumhuriyet” dedi.

Duman, 29 Ekim 1923’ün, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafindan Türk Milletinin karakterine ve asaletine uygun olan Cumhuriyet rejimiyle bagimsizligimizin taçlandirildigi gün oldugunu söyledi.“Egemenlik kayitsiz sartsiz milletindir anlayisi, yönetimin kaynaginin halk, halkin sesinin ise Cumhuriyet oldugunun ifadesidir” diyen Duman, sunlari kaydetti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; ‘Bu dünyadan göçerek Türk Milletine veda edeceklerin, son sözü su olmalidir: Benim Türk Milletine, Türk Cumhuriyetine, Türklügün istikbaline ait ödevlerim bitmemistir, siz onlari tamamlayacaksiniz. Siz de sizden sonrakilere benim sözümü tekrar ediniz. Bu sözler bir bireyin degil; Türk ulusu duygusunun ifadesidir. Bunu, her Türk bir parola gibi kendisinden sonrakilere artsiz arasiz tekrar etmekle son nefesini verecektir. Yüksel Türk, senin için yüksekligin siniri yoktur. Iste parola budur.”

Duman, “Bu topraklari bize vatan yapan basta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaslarini, vatanin bölünmez bütünlügü ugruna canlarini feda eden tüm sehitlerimizi rahmet ve sükranla aniyorum. Iyi ki varsin Cumhuriyet, var olmalisin” diyerek sözlerini tamamladi.

Tören, Cumhuriyet oratoryosu ve korosunun ardindan halk oyunlari gösterisi ve okulda düzenlenen “Cumhuriyet Kosusu”nda dereceye giren ögrencilere madalyalarinin verilmesiyle sona erdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.