Rusya'dan Iklim Degisikligiyle Mücadele Için Nükleer Enerji Kullanilmasi Önerisi

Rusya'nin Birlesmis Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, iklim degisikligiyle mücadelede "atom enerjisi" (nükleer enerji) kullanilmasi önerisinde bulundu.

Nebenzia, BM Genel Merkezi'nde düzenledigi basin toplantisinda, Iskoçya'nin Glasgow kentinde 31 Ekim-12 Kasim'da düzenlenecek BM Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi 26. Taraflar Konferansi'na Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin'in katilmayacagini belirtti.

Fosil yakitlar konusuna deginen Nebenzia, "Fosil yakitlar, onlara karsi savassaniz da savasmasaniz da ortadan kalkmayacak çünkü enerji ile ugrasan tüm ciddi ekonomiler, kisiler bunu söylüyor, en azindan 2050'ye kadar. Fosil yakitlar enerji sektöründe önemli bir rol oynamaya devam edecek ve bu da 2050 ile sinirli degil." dedi.

Nebenzia, temiz enerjinin de gelistirilmesi gerektigini, iklim degisikligiyle mücadele için "düzgün ve güvenli yönetilirse" atom enerjisinin de kullanilabilecegini ifade etti.

Rusya, Paris Iklim Anlasmasi'nda yer alan küresel sicaklik artisinin 2 santigrat derecenin altinda tutulmasi, hatta 1,5 derece ile sinirlandirilmasi hedefi dogrultusunda, atmosfere sifir karbon salimi için 2060'i hedefliyor.

- "Ukrayna tehlikeli bir oyun oynuyor"

Nebenzia, Ukrayna'nin Türkiye'den Bayraktar TB2 SIHA'lari almasi ve Donbas'ta Rus yanlisi ayrilikçilara karsi kullanmasina iliskin bir soruya karsilik, "Ukrayna çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Insansiz hava araçlari ile oyunu Ukrayna'nin hayal bile edemeyecegi sonuçlara yol açabilir. Tehlikeli bir oyun oynadiginin farkina varmali." yanitini verdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.