Lübnan Basbakani Mikati, Suudi Arabistan'dan, Iliskileri Kesme Kararini Gözden Geçirmesini Istedi

BEYRUT – Lübnan Basbakani Necib Mikati, ülkesiyle diplomatik iliskilerini kesen Suudi Arabistan’dan, kararini gözden geçirmesini temenni ettiklerini söyledi.

Lübnan Basbakanlik Ofisi'nden, Riyad yönetiminin Beyrut ile tüm diplomatik iliskilerini kesmesi ve ithalati durdurmasi kararindan sonra Mikati’nin ifadelerinin yer aldigi bir yazili açiklama yayinlandi.

Lübnan ve Suudi Arabistan arasindaki iliskilerin bozulmasina sebebiyet veren Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi’nin açiklamalarinin hükümetin siyasetini yansitmadigini vurgulayan Mikati, “Kardahi, bakan olarak atanmadan bu açiklamalari yapmisti ve hükümetin siyasetini yansitmamaktadir.” ifadelerini kullandi.

Riyad’in diplomatik iliskilerini kesme kararindan derin üzüntü duyduklarinin altini çizen Mikati, “Krallik liderliginin, sahip oldugu bilgelikle, kararini gözden geçirmesi temennisi içerisindeyiz. Biz de kendi açimizdan çözülmesi gereken ne ise tüm çabalari sarf ederek onarmaya devam edecegiz.” dedi.

Suudi Arabistan, bugün, Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi'nin, Riyad'i elestiren ifadeleri üzerine Beyrut'taki Büyükelçisi Velid bin Abdullah el-Buhari'yi geri çagirip, Lübnan'dan tüm ithalati da durdugunu açiklamisti.

- Lübnan Enformasyon Bakani'ndan Riyad'a Yemen suçlamasi

Kardahi, daha önce katildigi ve 27 Ekim'de yayinlanan bir televizyon programinda Husiler ve Yemen'e iliskin bir soru üzerine Riyad'i suçlayici ifadeler kullandigi bir degerlendirmede bulunmustu.

"Hizbullah gibi Husilerin de silahli bir örgüt olarak kendi topragini savundugunu düsünüp düsünmedigine" iliskin soruya Kardahi, "Tabii ki topragini koruyor. Sahsi görüsüm, Yemen'de bu savasin sona ermesi gerekiyor. Savas uçaklariyla evler, binalar, köyler ve sehirler saldirilara maruz kaliyor." yanitini vermisti.

Enformasyon Bakani Kardahi'nin bu ifadeleri üzerine Basbakan Necib Mikati, yazili bir açiklama yayimlamisti.

Açiklamada, Kardahi'nin bakanlik görevine baslamadan önce bir televizyon programinda Yemen'le ilgili bazi ifadeler kullandigi, bunun hiçbir sekilde su anki konumunu yansitmadigi belirtilmisti.

Kardahi'nin açiklamalarinin reddedildigi vurgulanirken söz konusu ifadelerin hiçbir sekilde Lübnan'in Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile olan siyasetini yansitmadigi kaydedilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.