Kirgizistan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami Kutlandi

Kirgizistan'in baskenti Biskek'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami törenle kutlandi.

Atatürk Parki'nda düzenlenen tören, Atatürk Aniti'na çelenk konulmasi, saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi'nin okunmasiyla basladi.

Törene, Türk Büyükelçiligi müsavirleri, ataseleri, Türkiye Milli Egitim Bakanligina bagli Biskek'teki egitim kurumlarin yetkilileri, ögrenciler, veliler ile Ahiska Türkleri Dernegi yönetimi katildi.

Türkiye'nin Biskek Büyükelçisi Ahmet Sadik Dogan, bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin 98. kurulus yilini kutladiklarini belirtti.

Dogan, Türkiye Cumhuriyeti'nin, milleti ve devleti ile büyük mesafeler katettiginin, bölgesinin ve dünyanin en güçlü ülkelerden biri haline geldiginin altini çizdi.

Katilimcilarin 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami'ni kutlayan Dogan, "Su iyi bilinmelidir ki; Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet korumaya ve yasatmaya Türk milleti olarak kararliyiz." dedi.

- "Cumhuriyet, büyük bir hediyedir"

Öte yandan 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami dolayisiyla Türk Ortaokulu'nda kutlama programi tertip edildi.

Saygi durusu, Türkiye ve Kirgizistan milli marslarin okunmasiyla baslayan programda, ilkokul ögrencilerin valsi ve ögretmenin ögrencisi ile zeybek oyunu izleyenlerden büyük alkis aldi.

Dogan, burada yaptigi konusmada, "Cumhuriyet, milletimizin kahramanligi ile yazilmis milli mücadelesi sonucunda ulastigimiz büyük bir hediyedir. Bu hediyeyi ömrümüzün sonuna kadar koruyacagiz. Genç nesillerimizle birlikte müdafaa edecegiz." diye konustu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir asirlik yil dönümüne iki yil kaldigini hatirlatan Dogan, sonraki nesillere güvendiklerini belirtti.

Dogan, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kutlama mesajini okudu.

Biskek Büyükelçiligi Egitim Müsaviri Harun Karci da "29 Ekim 1923, binlerce yillik sanli tarihimizin en kudretli günlerinden birisidir. Bu kudretli günün yil dönümünü gurur ile coskuyla kutluyoruz." dedi.

Siirlerin okundugu, Kirgiz ve Kafkas halk oyunlarin sergilendigi kutlama programi, sahneye alinan ögrenciler tarafindan 10. Yil Marsi'nin okunmasiyla son buldu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.