Japonya'dan Taliban'la Hükümet Düzeyinde Ilk Temas

Japonya’nin Afganistan Büyükelçisi Takashi Okada, Afganistan Disisleri Bakan Vekili Amir Khan Muttaki ile bir araya geldi. Taliban’la hükümet düzeyinde kurulan ilk siyasi temasta Okada, ülkesinin Afganlara güvenli bir sekilde insani yardim saglamasina olanak taninmasini istedi ve güvenlik çagrisi yapti.

Japonya’nin Afganistan Büyükelçisi Takashi Okada’nin Afganistan Disisleri Bakan Vekili Amir Khan Muttaki ile Katar’da görüsme gerçeklestirdigi bildirildi.

Taliban’in yönetime gelmesinin ardindan Japonya’nin Afganistan’la ilgili diplomatik operasyonlarini yürüttügü Doha’da gerçeklestirilen görüsmede Büyükelçi Okada, Muttaki’ye ülkesinin Afganlara güvenli bir sekilde insani yardim saglamasina olanak taninmasini istedi. Taliban yönetiminden Afganistan’daki Japon vatandaslarinin güvende tutulmasini ve erken bir tarihte tahliye edilmelerine izin verilmesini isteyen Okada, daha önce Kabil’deki Japon Büyükelçiligi ve Japonya ile baglantili kuruluslarda çalisan Afganlarin güvenliginin de saglanmasini talep etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.