Istiklal Madalyali Inebolu'da Denk Kayiklariyla Cephane Tasinmasi Canlandirildi

Kastamonu'nun Inebolu ilçesinde, TBMM'nin Istiklal Madalyasi ile ödüllendirdigi Inebolulu kayikçilarin denk kayigiyla cephane tasimasi canlandirildi.9 Haziran Stadyumu'nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami dolayisiyla düzenlenen tören, saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi'nin okunmasiyla basladi.

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, burada yaptigi konusmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslari ile Milli Mücadele'nin tüm kahramanlarini saygi ve sükranla andigini söyledi.

Büyük özverilerle yürütülen bagimsizlik mücadelesinin sonunda milletin iradesini esas alan Cumhuriyet rejimine geçildigini belirten Baycar, "Kurtulus Savasi, milletimizin var olma savasi, Cumhuriyet ise yeniden dirilisin simgesidir. Bu anlamda Cumhuriyet, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin küllerinden yeniden dogarak tüm dünyaya var olusunu haykirdigi gündür." dedi.

Törende ögrenciler tarafindan Milli Mücadele yillarinda Inebolu'ya gelen silah ve cephanenin Istiklal Yolu güzergahindan Anadolu'ya sevk edilmesi canlandirildi.

Serife Baci, Hamamci Kadi Salih Reis, Halime Çavus gibi Istiklal Yolu kahramanlarini canlandiran ögrenciler, kagnilarla ve sirtlarinda temsili cephane tasidi.

TBMM'nin 1924 yilinda Istiklal Madalyasi ile ödüllendirdigi Inebolulu kayikçilarin cephaneyi denk kayigiyla tasimasi da sahnelendi. Türk bayraklariyla süslenen kayikta cephaneler tasindi.

Gösteriyi sahneleyen ögrenciler, "Cumhuriyeti biz böyle kazandik." yazili pankart açti.

Tören, Cumhuriyet Bayrami dolayisiyla düzenlenen yarismalarda dereceye giren ögrencilere ödüllerinin verilmesi ve geçit töreniyle son buldu.

Törene, Belediye Baskani Mustafa Huner Özay, Cumhuriyet Bassavcisi Alperen Ertürk ve vatandaslar katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.