Istanbul Cumhuriyet Kosusu Ilk Kez Düzenlendi

Erkeklerde Getaye Gelaw, kadinlarda ise Silan Ayyildiz birinci oldu Istanbul Valisi Ali Yerlikaya: 'Galata Köprüsü'nde baslangicini yaptigimiz, Istanbul'un ruhunu yansitan tarihi yarimadadaki bu özel rota, gerçekten görülmeye deger'.

Cumhuriyetin kurulusunun 98. yil dönümü kutlamalari kapsaminda Istanbul Valiligi tarafindan ilk kez düzenlenen "Istanbul Cumhuriyet Kosusu", tarihi yarimadada gerçeklestirildi.

Galata Köprüsü üzerinde baslayan ilk kosu organizasyonu olma özelligi de tasiyan yaris, Istanbul Büyüksehir Belediyesi, Istanbul Emniyet Müdürlügü, Istanbul Gençlik Spor Il Müdürlügü, Türkiye Atletizm Federasyonu, Beyoglu Belediyesi ve Fatih Belediyesinin katkilariyla düzenlendi.

Istanbul Valisi Ali Yerlikaya'nin isaretiyle baslayan 7 kilometrelik yaris, Gülhane Parki, Ayasofya-i Kebir Cami, Sultanahmet Meydani, Beyazit Cami Meydani'nin ardindan Iran Konsoloslugu ve Istanbul Valiligini izleyerek Galata Köprüsü'nde son buldu.

1500 sporcunun katildigi yarista genel klasmanda erkeklerde birinciligi Etiyopyali Getaye Gelaw, kadinlarda ise Silan Ayyildiz elde etti.

Yaris öncesi basin mensuplarina açiklamada bulunan Istanbul Valisi Ali Yerlikaya, sunlari söyledi:

"Bugün çok özel bir gün. Cumhuriyet'imizin 98. yilini kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk basta olmak üzere tüm silah arkadaslarini, aziz sehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Ruhlari sad, makamlari ali olsun. Minnettariz. 98 yilin onurunu hep beraber büyük bir coskuyla yasiyoruz. Sabah Vatan Caddesi'nde çok güzel bir cosku vardi. Bugün ögleden sonra Cumhuriyet Için Kosuyoruz yarisini düzenledik. Istanbul Valiligi olarak Galata Köprüsü'nde ilk defa bu kosuyu gerçeklestiriyoruz. 1500 sporcumuz katildi. Emegi olan tüm kardeslerime tesekkür ediyorum. Istanbul'un ruhunu yansitan tarihi yarimadadaki bu özel rota, gerçekten görülmeye deger. Günes de müsaade etti, sporun birligimize, beraberligimize, kardesligimize hizmet ettigini biliyoruz."

Yarisin ardindan düzenlenen ödül töreninde dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.