Iran Disisleri Bakan Yardimcisi Keni Açiklamasi 'ABD Ile Müzakere Yapmayacagiz'

Iran Disisleri Bakan Yardimcisi Ali Bakiri Keni, nükleer anlasma görüsmelerinin 4+1 ülkeleri arasinda olacagini belirterek, “ABD ile müzakere yapmayacagiz” dedi.

Iran’in nükleer anlasmaya geri dönüs müzakerelerini yürüten Iran Disisleri Bakan Yardimcisi Ali Bakiri Keni, Rusya Disisleri Bakan Yardimcisi Sergey Ryabkov ile görüsmek üzere Moskova’ya gitti. Rusya ziyareti hakkinda devlet televizyonuna konusan Bakiri Keni, “Rus dostlarimiz ile nükleer müzakereler hakkinda görüsmek ve düsüncemizi paylasmak için Moskova’ya geldim” ifadesini kullandi.

Avrupa Birligi Ortak Dis ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi Enrique Mora ile Belçika’nin baskenti Brüksel’de gerçeklestirilen görüsmenin faydali oldugunu belirten Keni, “Tahran’da yapilan ilk görüsmenin devamini Brüksel’de gerçeklestirdik. Yapici ve ciddi bir görüsme oldu. Yeniden baslayacak müzakereler hakkinda konustuk” dedi."ABD ile müzakere yapmayacagiz"

Bakiri Keni, nükleer görüsmelerin sadece ABD yaptirimlarinin kaldirilmasi için yapilacagini belirterek, “ABD’nin acimasiz ve kanun disi yaptirimlarinin kaldirilmasi için müzakere edecegiz. Yeni baslayacak müzakerelerdeki önceligimiz karsi tarafin buna hazir oldugunu görmek. Bu konudaki ciddiyetimizi Brüksel görüsmemizde ilettik” ifadesini kullandi.

Nükleer anlasma görüsmelerinin sadece 4+1 ülkeleri arasinda olacagini belirten Disisleri Bakan Yardimcisi Ali Bakiri Keni, “Nükleer anlasma görüsmeleri 4+1 ülkeleri arasinda olacak. ABD ile müzakere yapmayacagiz” dedi.

Görüsmelerde Rusya ve Çin faktörüne isaret eden Bakiri Keni, “ABD’nin acimasiz yaptirimlarinin kaldirilmasinda Rusya ve Çin’in de bizimle birlikte olmasini bekliyoruz” dedi.Viyana’daki görüsmelere kasim ayi sonuna kadar yeniden baslanacak

Bakiri Keni, 27 Ekim’de Brüksel’de Enrique Mora ile görüsmesinin ardindan yaptigi ilk açiklamada, Avusturya’nin baskenti Viyana’da baslatilan nükleer anlasmaya geri dönüs müzakerelerine kasim ayi sonuna kadar yeniden baslama karari aldiklarini belirtmisti. Viyana’da Ortak Kapsamli Eylem Plani (JCPOA) olarak adlandirilan Iran ile nükleer anlasmanin tam uygulanmasi ve ABD’nin anlasmaya dönüsünün ele alindigi görüsmeler, 6 Nisan tarihinde baslamisti. Iran’da haziran ayinda gerçeklesen cumhurbaskanligi seçimleri nedeniyle ABD’nin de dolayli olarak katildigi nükleer anlasmaya geri dönüs müzakerelerine ara verilmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.