Inme Erken Teshis Konulursa Tedavi Edilebiliyor

Türk Girisimsel Radyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk: 'Inmenin erken teshis konulmasi halinde ameliyatsiz tedavi edilebildigini, çesitli yöntemlerle daralan damarin açilabildigini ve bu yolla hastanin felç geçirmesinin önlenebildigini vurgulamak istiyoruz' BEYINDER Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar: 'Erken fark edilen, uygun zamanda ve dogru müdahale edilen hastalarda bulgularin tamami ya da bir kismi geriye dönebilir. Sloganimiz, inme zamana karsi bir yaristir'

Türk Girisimsel Radyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk, inmenin erken teshis konulmasi halinde ameliyatsiz tedavi edilebildigini, çesitli yöntemlerle daralan damarin açilabildigini ve bu yolla hastanin felç geçirmesinin önlenebildigini söyledi.

Prof. Dr. Öztürk, 29 Ekim Dünya Inme Günü'nde AA muhabirine yaptigi açiklamada, inme teshisi koyulan hasta için ilk 4,5-6 saatin medikal tedavinin yapilabilmesi için çok degerli bir zaman dilimi oldugunu belirtti.

Bu zaman araliginda pihti eritici ilaç uygulamasi veya ilk 8 saatte girisimsel olarak tikanan damarin içindeki pihtinin çikarilmasi yolu ile tedavinin mümkün oldugunu dile getiren Öztürk, "Koldan ilaç vererek düzelmeyen hastalar için girisimsel nöroradyoloji ekibi kasik damarindan girerek bir kateter yardimi ile tikanmaya neden olan pihtiyi çikararak damari açma tedavilerini basariyla uygulamaktadir." diye konustu.

Öztürk, uygun nöroradyolojik görüntüleme imkani olan merkezlerde tedavi sürecinin 24 saate kadar mümkün olabildigini sözlerine ekleyerek, konusmasini söyle sürdürdü:

"Ekipler, konusunda özellikli egitim almis radyolog, nörolog, bazi merkezlerde kardiyologlar ile beraber yüz akiyla hizmet sunmakta ve beyin damar hastaliklari çok daha az riskle tedavi edilmekte. Bu islemleri kapali beyin damar cerrahisi olarak tanimlayabiliriz. Girisimsel nöroradyolojide, kasik damarlarindan girilerek beyin damarlarina ulasilir ve çok özel malzemeler kullanilarak tedaviler yapilir. Sonuç olarak, inmenin erken teshis konulmasi halinde ameliyatsiz tedavi edilebildigini, çesitli yöntemlerde daralan damarin açilabildigini ve bu yolla hastanin felç geçirmesinin önlenebildigini vurgulamak istiyoruz."

Beyin damar hastaliklariin tedavisinin bir ekip isi oldugunu anlatan Öztürk, Saglik Bakanliginin "Akut Inme Tedavi Modeli"ni basariyla uyguladigini anlatti.

- "Saglik Bakanligi, inme geçiren hastalar için muazzam bir örgütlenmeyi basardi"

Beyin Sagligi ve Hasta Dernegi (BEYINDER) Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar ise tip alaninda son yillarda yasanan bas döndürücü gelismelere ragmen inmeye bagli ölümlerin birçok ülkede üçüncü, bazi ülkelerde ise ikinci sirada yer aldigini belirtti.

Halk arasinda felç olarak bilinen inmenin, basitçe beyinin damar sebebiyle bir kisim görevlerini kaybetmesi olarak tanimlandigini söyleyen Dündar, felç sonucu kisisel magduriyetlerin, aile dramlarina ve büyük ekonomik kayiplara neden oldugunu kaydetti.

Dündar, yüzün simetrisinin ani bozulmasi, konusmada bozulma, konusamama veya konusulanlari anlayamama, anlamsiz konusma, vücudun kol ve bacak kisminda ani his ve kuvvet kaybi ve uyusukluk gibi nedenlerin en sik rastlanan sorunlar arasinda yer aldigi bilgisini vererek, "Inme hastalarinda damar tikanikligina yol açan pihti üçte ikisinde kalpteki problemlerden kaynaklanmisken, üçte bir hastada ise halk arasinda damar kireçlenmesi olarak bilinen boyundaki damar sertligi ve darlik gelismis damarlardan kaynaklanir." diye konustu.

Inmenin yas gibi degistirilemeyen nedenlerin yaninda, yüksek tansiyon, seker hastaligi, sigara kullanimi, sismanlik, fiziksel aktivitelerin azalmasi gibi nispeten kontrol edilebilir nedenlerle ortaya çiktigini aktaran Dündar, BEYINDER olarak halki bu riskleri azaltmak için gayret göstermeye ve en önemlisi harekete geçmeye davet ettiklerini dile getirdi.

Dündar, eskiden inmenin çaresiz bir hastalik olarak kabul gördügünü ve inme geçiren hastalarin soguk su altina tutuldugunu anlatarak, "Artik oyunun kurali degisti. Bu karamsar tablonun artik tedavisi mümkün. Erken fark edilen, uygun zamanda ve dogru müdahale edilen hastalarda bulgularin tamami ya da bir kismi geriye dönebilir. Sloganimiz, inme zamana karsi bir yaristir. Saglik Bakanligimiz, inme geçiren hastalarin en hizli sekilde teshis ve tedavilerini düzenleyebilecek hastane ve hekimlere ulasmasi için muazzam bir örgütlenmeyi basarmis durumda."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.