Inebolu'da Düzenlenen Fener Alayinda Kadinlar Sehit Serife Baci Kiyafetleriyle Yürüdü

Kastamonu'nun Inebolu ilçesi ile Çankiri'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami dolayisiyla fener alayi düzenlendi.

Inebolu'da Cumhuriyet Meydani'ndan baslayan etkinlige Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, Belediye Baskani Mustafa Huner Özay, kurum amirleri, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaslar katildi.

Yürüyüste bazi kadinlar giydikleri kiyafetlerle, Kurtulus Savasi'nda Inebolu'dan Kastamonu'ya cephane tasirken Istiklal Yolu'nda donarak sehit olan Serife Baci'yi canlandirdi.

Etkinlige katilanlar ellerinde mesaleler ve Türk bayraklari ile yürüdü. Marslar esliginde gerçeklestirilen yürüyüs Inebolu Türk Ocagi Müzesi önünde sona erdi.

Kaymakam Baycar, yürüyüs sonunda yaptigi konusmada, Cumhuriyet'in 98. yilini kutlamanin mutlulugunu yasadiklarini söyledi.

Vatandaslarin bayramini kutlayan Baycar sunlari kaydetti:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaslarini, bu topraklari vatan yapan tüm kahramanlari saygi ve rahmetle aniyorum. Onlarin bize verdigi sorumluluk bu bayragi ilelebet daim ettirmek ve bunu bizden sonraki nesillere serefle sanla devretmek ve bu vazifeyi kutlu sekilde onlara birakmak. Bu ugurda vatan müdafaasinda sehit olan tüm sehitlerimize, kahramanlarimiza Allah'tan rahmet diliyorum. Kurtulus Savasi'ndan bu yana daha önce de Malazgirt'ten bu yana vatan müdafaasinda, terörle mücadelede sehit olan bütün sehitlerimize, kahramanlarimiza Allah'tan rahmet diliyorum. Ebediyete irtihal etmis bütün gazilerimize Allah'tan rahmet, sag olanlara da saglik diliyorum. Mesalemiz, Cumhuriyet fenerimiz sönmesin diyorum."

- Çankiri

Çankiri Valiligince düzenlenen programa Vali Abdullah Ayaz, Belediye Baskani Ismail Hakki Esen, Il Emniyet Müdürü Yilmaz Delen, Jandarma Komutani Albay Yusuf Mutlu Genç, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, ögrenciler ve vatandaslar katildi.

Kucaklama Tasi'ndan baslayan fener alayinda vatandaslar ellerinde mesaleler ve Türk bayraklariyla Atatürk Aniti'na kadar yürüdü.

Istiklal Marsi'nin okunmasiyla etkinlik sona erdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.