Imkansizliktan Kaldigi Evin Yerine Simdi Yüksekokul Yaptiriyor

Hayirsever egitimci Giyasettin Bingöl, Mus’un Varto ilçesinde bir zamanlar imkansizlik sebebiyle kaldigi evin yerine yüksekokul yaptiriyor. Okul binasinin temeli törenle atildi.

Imkansizliktan Kaldigi Evin Yerine Simdi Yüksekokul Yaptiriyor
Vartolu is adami Giyasettin Bingöl tarafindan Mus yolu üzerinde yapilacak okul insaati için düzenlenen temel atma törenine, Mus Valisi Ilker Gündüzöz, Kizilay Genel Baskani Dr. Kerem Kinik, Mus Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Mus Emniyet Müdürü Engin Kaloglu, Varto Kaymakami ve Belediye Baskan Vekili Mehmet Güder, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluslarinin temsilcileriyle beraber vatandaslar da katildi.

Istiklal Marsi’nin okunmasi ve duanin yapilmasinin ardindan katilimcilar butona basarak temele ilk harci atti. Varto’nun kendileri için önemli bir yer oldugunu dile getiren Vali Ilker Gündüzöz, "Varto bizim göz bebegimiz ve bu amaçla da özel bir ihtimam gösteriyoruz. Ser olanda hayir dogar. Burasi bir deprem bölgesi ve kuzeydogu Anadolu fay hattinin ve Dogu Anadolu fay hattinin kesistigi yer. Varto dolayisiyla geçmisinde de Giyasettin Beyin bahsettigi bir deprem geçmisi var. Biz burayi bir pilot bölge seçtik. MTA ile birlikte bunu özel idare müdürlügü ve köylere hizmet götürme birligi ile parasini ödemek süratiyle sondajla çok derinlere iniyor. Sicak suyun yüzeye sizmasi yetmiyor. Ekonomik olarak isletilmesi için düzenli bir debi ile gelmesi lazim. Burada çok güzel bir sicak su bulduk. Insallah gelecek sene burasi bir termal kent olacak ve hemen yaninda da okulumuz kendini gösterecek. Varto hizla degisecek ve hak ettigi yere bir an önce gelecek insallah. Emegi geçen herkese sükranlarimi arz ediyorum" dedi.

Giyasettin Bingöl, yasanan Varto depreminde 2 saat enkaz altinda kaldigini belirterek, "Ilkokulu zor sartlarda okuduk. Resmi rakamlara göre 2 bin 850 kisi ölmüs, kalan çocuklari ise devlet okuttu. Bizde onlardan biriyiz. Yil 1973 surada bir degirmen vardi. Bende köyden ilk gelmisim, ömrümde ilk elektrigi görüyorum. Diregi gördügüm zaman bir saat direge baktim. Ertesi gün yatili okul sinavlarina girecegiz. Amcam oglu da degirmencinin evinde kaliyor. Çok zor bir ortam, bende o gece ona misafir oldum. Biz o gece geç yattigimiz için sabah sinava geç kaldik. Yatili okula kadar kosarak gittik. Rahmetli amcam kapida bekliyor. Yatili okul sinavina girdim ve kazandim. Biz 13 kisi girmistik, hiç biri kazanamadi. Kirk sekiz yil sonra Allah’im ne kadar büyüksün ya degirmencinin evinin yerinde ilçemize okul yapmayi nasip etti. Allah’a yüz bin kere sükürler olsun. Okuyan çocuklar gerçek hayallerini burada gerçeklestirecekler. Varto’nun ekonomisine, egitimine, gelecegine çok önemli bir katki olur. Mus Alparslan Üniversitesinin bir kanadi devamli Varto’da olur" diye konustu.

"Dicle’nin ve Firat’in kuzularini kurtlara ve çakallara kaptirmamak için burada bu okulu açtik" diyen Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, "Üniversitemizin kurulusunda 6 fakülte, 3 meslek yüksekokulu vardi. Elhamdülillah su an 9 fakülte ve 6 meslek yüksekokulu var. Sadece birkaç yilda 4 fakülte ve 3 meslek yüksekokulu açildi. Bu bir Türkiye rekorudur. Varto ve Bulanik’ta meslek yüksekokulunu açmak çok sükür bize nasip oldu. Hem Varto’da hem Bulanik’ta ögrenci aliyoruz. Varto Meslek Yüksekokulunu 2018 yilinda açarken birçok mülahaza ile açtik. Bunlarin en basinda buradaki gençlerimizi, Dicle’nin ve Firat’in kuzularini kurtlara, çakallara kaptirmamak için burada bu okulu açtik. Ben Giyasettin Beye tesekkür ederim. Varto ilçesine hayirli olsun" ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.