Hac Ve Umre Seyahati Sektörünün Gözü Kulagi Suudi Arabistan'da

Pandeminin baslamasiyla askiya alinan Hac ve Umre ziyaretlerinin yeniden yapilabilmesi için Suudi Arabistan’dan açiklama bekleniyor. HURSAD Baskan Yardimcisi Erol Bodur, “En kisa zamanda ülkemizden de umre yolcusu kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

Hac Ve Umre Seyahati Sektörünün Gözü Kulagi Suudi Arabistan'da
Hac ve Umre ziyaretleri için Suudi Arabistan’dan vizeleri açmasi bekleniyor. Hac ve Umre Seyahat Acentalari Dernegi’nin (HURSAD) düzenledigi toplantida birçok ülkeye kurallar dahilinde açilan ziyaretlerin Türkiye için de serbest birakilmasi istegi vurgulandi. Toplantiya HURSAD Baskani Diyaeddin Sahin ve Bursa ile Yalova’yla birlikte 80 bölge acentasi katildi.

HURSAD Baskan Yardimcisi Erol Bodur yaptigi açiklamada, 27 Subat 2019 tarihinden bu yana Hac ve Umre seyahatlerinin yapilamadigini hatirlatarak, ”Bu durum kutsal topraklara olan seyahat isteginde büyük bir talebe sebep oldu. Suudi Arabistan asinin uygulanmasi Ile birçok ülkeye kurallar dahilinde umreyi açti. Türkiye’yi ise halen açmadi. En kisa zamanda ülkemizden de umre yolcusu kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

“Birçok ülke için vize sistemi açildi”

Bu konuda Suudi Arabistan Ile daha etkili temaslar için Diyanet Isleri Baskanligi, Kültür ve Turizm Bakanligi ve Cumhurbaskani Erdogan’dan destek beklediklerini aktaran Bodur, “Türkiye’de 1000’den fazla Hac ve umre acentasi var. Umre sezonu birçok ülke için basladi.

Türkiye, Iran ve Misir ise henüz umre vize sistemi açilmayan Islam ülkeleri. Ne zaman açilacagi hakkinda henüz bir açiklama yapilmadi. Avrupa ülkelerine umre seyahati izni olmasi, Islam ülkelerine ise açik olmamasi gerek seyahat acentalari, gerekse kutsal topraklara özlemi her geçen gün artan müslümanlar tarafindan üzüntü ve tepki ile karsilaniyor” seklinde konustu.

Bodur, Covid-19 öncesi Türkiye’den yillik umre sayisinin 480 bin oldugunu söyledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.