Gümüshane'de Cumhuriyet Coskusu

Gümüshane’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami ve Cumhuriyetin ilaninin 98.yildönümü düzenlenen etkinliklerle kutlaniyor.

Gümüshane'de Cumhuriyet Coskusu
Dün Hükümet Konagi önündeki Atatürk Anitina çelenk sunumuyla baslayan programlar kapsaminda bugün ilk olarak Gümüshane Valisi Kamuran Tasbilek Valilik makaminda tebrikleri kabul etti.

Fatih Parkinda yapilacagi duyurulan fakat yagmur yagisi nedeniyle Gümüshane Kültür Merkezinde gerçeklestirilen kutlama programi Vali Kamuran Tasbilek ve Belediye Baskani Ercan Çimen’in vatandaslarin ve ögrencilerin bayramini kutlamasiyla basladi.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in mesajinin okunmasinin ardindan söz alan Vali Tasbilek, günün anlam ve önemiyle ilgili yaptigi konusmasina “Atesi ve ihaneti görerek, Yemen’de, Sarikamis’ta, Çanakkale’de yan yana omuz omuza sehit düsen, gömülmek istenirken tarihe küllerinden yeniden dogarak yeniden dirilisin adini Cumhuriyet koyan necip milletimize selam olsun” sözleriyle basladi.

29 Ekim gününün vatan topraginin her bir kösesinde sanla serefle ‘Yasasin büyük Türk milleti, Yasasin Türkiye Cumhuriyeti’ diye haykirilan gün oldugunu belirten Vali Tasbilek, “Ölümlerden ve ateslerden geçerek, bize biçilen kefenleri yirtarak, analarin babalarin ümidi kestigi, gonca güllerimizin kirildigi ve çiçeklerimizin koparildigi günlerden geldik bugünlere. Tarihe gömülmek istenirken, Sakarya’da girtlagindan tuttugu ölümü bir gece safak sökerken Kocatepe’den sanli Baskomutanimizin ardindan Dumlupinar’da yere vurarak geldik bugünlere” diye konustu.

“Dünün kaybedenleri bilesiniz ki yine kaybedeceksiniz”

Bagimsizlik ugruna ölüme kosanlarin ortak varligi olan yüce Türk devletinin dün basarili olamayanlarin bugün boyut degistirmis saldirilari ve hesaplasma arzularinin tehdidinde oldugunu kaydeden Vali Tasbilek, “Dünün istilacilari, kiyim ve yikim makineleri Mondros’ta çerçevesini çizip, Sevr’de dayattiklari imha planlarini gün yüzüne çikarma gayretindedirler. Dünün kaybedenlerinin amaci yüzyillik hesabi yeniden görmektir. Boyut degistirmis saldirilari ile bizi hedefsiz birakmak bizi birbirimize düsürmektir. Bin yillik tarih, kültür ve din birligi olusmus kardesligimizi yok etmektir. Ama buradan sesleniyoruz; dünün kaybedenleri bilesiniz ki yine kaybedeceksiniz. Bütün kötü emelleriniz milletimizin çeliklesmis kardesligi sayesinde yok olacaktir. Aziz milletimizin degerli evlatlari milletin her bir ferdinin bir digeri ile kardes oldugunu üzerinde yasadigi ecdat kanlari ile sulanmis son yurdumuzun hepimizin oldugunu, bu bayrak, bu devlet, bu Cumhuriyetin hepimize seref simgesi, varlik nisanesi oldugunu, dün oldugu gibi bugün de yarin da tüm dünyaya haykirmaya devam edecektir. Bu aziz milletin degerli evlatlari yeni ufuklara dogru atlarini eyerlemeye devam edecektir. Dün oldugu gibi bugün de yarinda birlik olmaya devam edecektir. Kiskirtma ve tahrikler bu aziz milletin degerli evlatlarini birbirine daha siki kenetleyecektir. Basta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslari olmak üzere Anadolu’yu vatan yapan kahramanlari, bu topraklar için canlarini veren aziz sehitlerimizi ve ebediyete göçen kahraman gazilerimizi rahmet, sükran ve minnetle yâd ediyorum. Hayatta olan gazilerimize kahraman sehitlerimizin degerli ailelerine minnet ve sükran duygularimizla saglikli ve huzur dolu bir ömür diliyorum, bayramimiz kutlu olsun” dedi.

Cumhuriyet Bayrami nedeniyle düzenlenen yarismalarda dereceye giren siir ve kompozisyonlarin okundugu, halk oyunlari gösterilerinin gerçeklestirildigi program yarismalarda dereceye giren ögrencilere protokol üyelerinin gazi ve sehit aileleriyle birlikte ödüllerini vermesi ve hatira fotografi çekilmesiyle son buldu.

Kutlama programi kapsaminda aksam saatlerinde Ramada Otel’de kabul töreni ve hava sartlari uygun olursa havai fisek gösterisi gerçeklestirilecek.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.