Göç Idaresi Genel Müdürlügünün Statüsü Degistirildi, Göç Idaresi Baskanligi Oldu

Bazi Cumhurbaskanligi Kararnamelerinde Degisiklik Yapilmasi Hakkinda Cumhurbaskanligi Kararnamesine göre, Göç Idaresi Baskanligi bünyesindeki Insan Ticaretiyle Mücadele Koordinasyon Kurulu, insan ticareti suçunu önleme ve bu suçla etkin mücadeleye iliskin stratejilerin olusturulmasi konusunda kamu kurum ve kuruluslari, uluslararasi kuruluslar ile sivil toplum kuruluslari arasinda koordinasyonu saglayacak Göç alaninda bilimsel arastirma ve incelemelerde bulunmak, bölgesel ve uluslararasi gelismeleri degerlendirmek, bu gelismelerin Türkiye'ye yansimalarini incelemek ve bunlara iliskin raporlama ve yayin faaliyetlerini yürütmek; göç uygulamalarini izlemek ve önerilerde bulunmak üzere Göç Arastirmalari Merkezi kuruldu.

Içisleri Bakanligi Göç Idaresi Genel Müdürlügünün statüsü degistirilerek Göç Idaresi Baskanligi oldu.

Bazi Cumhurbaskanligi Kararnamelerinde Degisiklik Yapilmasi Hakkinda Cumhurbaskanligi Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge girdi.

Buna göre, Içisleri Bakanligina bagli Göç Idaresi Genel Müdürlügünün statüsü degistirildi ve Göç Idaresi Baskanligi oldu.

Merkez, tasra ve yurt disi teskilatlarindan olusacak Baskanlik, göç alanina iliskin mevzuatin ve idari kapasitenin gelistirilmesi konularinda çalismalar yürütecek.

Baskanlik, Cumhurbaskaninca belirlenen politika ve stratejilerin uygulanmasini izleyecek ve koordine edecek. Göç Kurulunun sekretarya hizmetlerini yürütecek, Kurul kararlarinin uygulanmasini takip edecek.

- Insan Ticaretiyle Mücadele Koordinasyon Kurulu

Insan Ticaretiyle Mücadele Koordinasyon Kurulu, ilgili Içisleri Bakan Yardimcisinin baskanliginda toplanacak. Kurul, insan ticareti suçunu önleme ve bu suçla etkin mücadeleye iliskin stratejilerin olusturulmasi konusunda kamu kurum ve kuruluslari, uluslararasi kuruluslar ile sivil toplum kuruluslari arasinda koordinasyonu saglayacak. Kurulun kararlari, kamu kurum ve kuruluslarinca öncelikle degerlendirilecek. Kurulun çalisma usul ve esaslari yönetmelikle belirlenecek.

- Göç Arastirmalari Merkezi

Göç alaninda bilimsel arastirma ve incelemelerde bulunmak, bölgesel ve uluslararasi gelismeleri degerlendirmek, bu gelismelerin Türkiye'ye yansimalarini incelemek ve bunlara iliskin raporlama ve yayin faaliyetlerini yürütmek; göç uygulamalarini izlemek ve önerilerde bulunmak üzere Göç Arastirmalari Merkezi kuruldu.

Göç Arastirmalari Merkezi, göç alanina iliskin faaliyetler yürütmek üzere kamu kurum ve kuruluslari, üniversiteler ve üniversitelerde bulunan göç arastirma merkezleri ve sivil toplum kuruluslariyla is birligi yapabilecek. Göç Arastirmalari Merkezinin kurulus, görev ve yetkilerine iliskin usul ve esaslar Bakanlikça belirlenecek.

- Il ve ilçe göç koordinasyon kurullari

Gerekli görülen il ve ilçelerde göç koordinasyon kurullari olusturulabilecek. Koordinasyon kurullarinin çalisma usul ve esaslari Bakanlikça belirlenecek.

Baskanlik merkez ve tasra teskilatinda, görev alanina giren hizmetleri yürütmek üzere çalisma gruplari olusturulabilecek. Gerekli görülmesi halinde, bakanliklar, kamu kurum ve kuruluslari, üniversiteler, meslek kuruluslari, sivil toplum kuruluslari, özel sektör temsilcileri ve konu ile ilgili uzmanlar çalisma gruplarina dahil edilebilecek.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.