Elazig'da Bayat Ekmek Ve Artik Yemekler Mamaya Dönüsüyor

Kent genelinde bayat ekmek ve artik yemekleri toplayarak kendi üretim tesislerinde hayvanlar için yiyecege dönüstüren Elazig Belediyesi, günlük 50 kilo mama üretimi gerçeklestiriyor.

Elazig'da Bayat Ekmek Ve Artik Yemekler Mamaya Dönüsüyor
Ekmek israfini önlemek, bayat ekmekleri degerlendirmek ve yemek artiklarinin çöpe gitmesini engellemek için ’Insaf Et, Israf Etme’ projesiyle toplumda farkindalik olusturan Elazig Belediyesi, sosyal projeleriyle örnek belediyecilik sergilemeye devam ediyor. Veteriner Isleri Müdürlügü ekipleri, sehir genelinde 550 noktaya yerlestirilen bayat ekmek kutularindaki ekmekler ile restoran, kafe, kasap, sarküteri ve gida üretim alanlarina birakilan artik yiyecekleri toplayarak kedi ve köpekler için mama yapiyor. Belediye ekipleri tarafindan günlük olarak toplanan yiyecekler, Elazig Belediyesi Geçici Bakimevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki mama üretim tesislerinde islenerek sokak hayvanlari için yiyecege dönüstürülüyor. Özellikle kis aylarinda yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlari için üretilen mama miktarinin ise önümüzdeki günlerde 100 kiloya çikarilmasi hedefleniyor.

Vatandaslarin sefkat, merhamet ve sagduyusuna her zaman inandigini belirten Belediye Baskani Sahin Serifogullari, “Hemsehrilerimizin sokak hayvanlari için gösterdikleri duyarlilik için mütesekkiriz. Sehirde yasayan bütün canlilarin huzurunu, sagligini ve konforunu düsünüyoruz. Hizmetlerimizi sadece insan odakli gerçeklestirmiyoruz. Can dostlarimizi korumak da bizim görevimiz. Bizler bu sehrin sadece bugününe degil gelecegine de izler birakmak istiyoruz. Gerçeklestirdigimiz bütün projelerin faydali, kalici ve yerinde olmasina özen gösteriyoruz. Israfin bolluk ve bereketi kaçiracagina inanan bir gelenekten geldigimiz için ekmegin kutsalligini biliyoruz. O yüzden ‘Insaf Et, Israf Etme’ projesiyle hem israfin hem de yiyeceklerin ziyan olmasinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Her mahallede bulunan bayat ekmek kutularina birakilan ekmekleri kimi zaman vatandaslarimiz da gelip alarak kendi hayvanlarina götürüyorlar. Hemsehrilerimizi ziyadesiyle memnun eden bu çalismamiz, baska il ve ilçe idarecilerimizden de takdir topluyor. Bu açidan günlük 50 kilo olan mama üretim miktarimizi insallah önümüzdeki süreçte 100 kiloya çikartacagiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.