Cumhurbaskani Erdogan, 'Bu Eser Eski Türkiye Ve Yeni Türkiye Fotografinin En Belirgin Bir Sekilde Görüldügü Yerdir'

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, “Uzun yillar boyunca yenilenmesi projesine karsi çikan bunun için akla hayale gelmeyen yalanlara basvuran kesimlerin ortaya çikan eser karsisinda mahcubiyet duyacaklarini ümit ediyorum. Açik konusmak gerekirse bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye fotografinin en belirgin bir sekilde görüldügü yerdir” dedi.Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ve esi Emine Erdogan’in katilimiyla düzenlenen kurdele kesim töreniyle Atatürk Kültür Merkezi (AKM) açildi. Cumhurbaskani Erdogan ve beraberindekiler törenin ardindan AKM’yi gezdi. Atatürk Kültür Merkezi’nin açilisinda konusan Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, “Bir asrini tamamlananin, esigine geldigimiz cumhuriyetimizi nice asirlar boyunca yasatacak azim ve kararliliga sahiptir. Cumhuriyetimizi kuranlara borcumuzu 2023 hedefleriyle bunlari gerçeklestirmek için gece gündüz çalisarak ödemenin gayret içindeyiz. Hiçbir engelin tuzagin saldirinin izi cumhuriyetimizin 100. yili belirledigimiz hedeflere ulasmasina alikoymasina izin vermeyecegiz. Bir kez daha sizlerin tüm milletimizin Cumhuriyet Bayrami’ni tebrik ediyorum” dedi.“Istanbul’un sembol yapisini yeni bastan yapmak için adim attik, her adimda engellendik”

Atatürk Kültür Merkezi’nin açilisindan dolayi mutluluk duydugunu ifade eden Cumhurbaskani Erdogan, “Cumhuriyetimizi 98 yil dönümüne erismenin sevincini yasadigimiz bu gün ülkemize ve Istanbul’umuz kültür sanat eseri kazandirmanin mutlulugu içindeyiz. Bilindigi gibi taksimde 75 yil önce temeli atilan Atatürk Kültür Merkezi uzunca bir süre önce artik kullanilamaz hale gelmisti. Aslinda biz Istanbul’un sembol yapisini yeni bastan insa etmek için uzun yillar önce harekete geçtik. Ancak attigimizi her adimda engellendik. Eski Türkiye’nin köhnemis yüzünün sembolü olan her tarafi dökülen islevleri yerine getiremeyen Atatürk Kültür Merkezi’ni yiktirmamak için yapilan kampanyalari hatirliyoruz. Biz en basindan bu yana orasini yiktiktan sonra yerine çok daha güzelini estetigini kullanislisini yapacagimizi söylüyoruz. Buna ragmen kimi çevrelerle ideolojik saplandi, siyasi hesaplasma, kaos çikarma vesilesi haline dönüstürülecek bize ve ülkeye vakit kaybettirdiler. Gezi olaylari sirasinda nasil terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüstürüldügünü unutmadik. Bütün bu sorunlari asarak gereken hazirliklari yaptik, 2019’da yeni binanin temelini attik. Ilk AKM binasi gibi bu eserin de mimari Tabanlioglu ailesi oldu. Toplam alani 95 bin metrekareyi bulan bu esiren insasi 2.5 yil gibi rekor bir sürede tamamlandi” dedi.“Bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye fotografinin en belirgin bir sekilde görüldügü yerdir”

Yeni AKM binasi hakkinda bilgiler veren Cumhurbaskani Erdogan, “Içinde bulundugumuz bu salon Atatürk Kültür Merkezi’nin en büyük ve ana yapisidir. Seyirci kapasitesi 2 binin üzerinde olan bu salon her türlü kültür sanat faaliyetini icra etmeye uygun alt yapiyla donatildi. Ikinci salonumuzda 800’ü asan kapasite ve modern donanim ile pek çok faaliyetler için uygun bir yapiya sahip. Kültür sokagi ise kütüphane, çocuk sanat merkezi, sinema, sergi salonu, kafeleri, tasarim dükkanlariyla her kesime hitap ediyor. Atatürk Kültür Merkezi yeni haliyle burada Istanbul’a ve dünyaya unutulmaz kültür sanat hizmetleri sunacak abidevi eser ortaya çikarttik. Uzun yillar boyunca yenilenmesi projesine karsi çikan bunun için akla hayale gelmeyen yalanlara basvuran kesimlerin ortaya çikan eser karsisinda mahcubiyet duyacaklarini ümit ediyorum. Açik konusmak gerekirse bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye fotografinin en belirgin bir sekilde görüldügü yerdir. Biz bunun benzerini biliyorsunuz Harbiye’de de yasadik. Ayni durumla karsilastik. Yapmayacaklar, burada sadece oyaliyorlar, bunlari söylediler. Fakat biz adeta yerin dibine girercesine Harbiye’deki kongre merkezini yaptik. Biz her zaman her konuda oldugu gibi Atatürk Kültür Merkezi tartismalarinda sözümüzü eserlerimizle hizmetlerimizle söyledik. Biz 1994 yilindan beri, bu sehir için neler yapmadik ki, Haliç’i temizleyip hakkin hizmetine sunduk, tünelleri, metrolari, köprüleriyle ulasim alt yapisi kurduk. Çünkü biz Istanbul’a asiktik. Kentsel dönüsüm projeliyle yesil alanlariyla sehrin çehresini degistirdik. Istanbul Havalimani ve insasi yolunda ilk adimlarini attigimiz Kanal Istanbul gibi stratejik projelerle sehrimizi dünyanin kalkinmanin merkezine yerlestirdik. Sehir hastaneleri, statlari, modern yapisiyla sehri cazibe merkezi haline getirecek sayisiz hizmeti halkimizin hizmetine sunduk. Istanbul’un tarihine kültürüne, sanatina sahip çikacak eserlere imza attik. Bu günde yeni Atatürk Kültür Merkezi’ni açiyoruz. Istanbul ve Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun bu eseri kazandirmakla bizden sonraki nesillere ne büyük hediyeyi verdigimize inaniyorum” seklinde konustu.“Atatürk Kültür Merkezimizi bu sehre vurdugumuz mühürlerin son halkasi olarak görüyorum”

Cumhurbaskani Erdogan, konusmasina söyle devam etti: "Istanbul’un 1453’teki fethinden beri, bu sehre vurdugumuz mühürlerin son halkasi olarak gördügüm Atatürk Kültür Merkezimiz ülkemizin kültür ve sanat nabzinin attigi yer olarak insallah asirlar boyunca ayakta kalacaktir. Projesinden insasina kadar her asamasini yakindan takip ettigim bu muhtesem eserin ülkemize ve Istanbul’umuza hayirli olmasini diliyorum. Yeni Atatürk Kültür Merkezi milletimize kazandiran Kültür Ve Turizm Bakanligimiz mimarimiz Murat Tabanlioglu ve kardeslerini, Çevre Ve Sehircilik Bakanligimizi, emegi geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu açilisla birlikte 4 Kasim tarihine kadar sürecek Beyoglu Kültür Yolu Festivali’ni de baslatmis oluyoruz. Biraz sonra dünya prömiyerini Koca Sinan Operasi Atatürk Kültür Merkezimizin, hem de kültür festivalin açilis programidir. Bugünden itibaren 5 gün boyunca 40’i kapali ve 24 açik olmak üzere 64 farkli noktada yürütülecek sergi konser, atölye çalismasi, edebiyat sohbeti gibi etkinliklere gençlerimizi basta olmak üzere herkesi davet ediyoruz. Her yil ilk ve son baharda yapilarak geleneksel hale getirilecek bu festival Atatürk Kültür Merkezi ve Galataport arasinda uzanan onlarca mekanin hem kendi vatandaslarimiz, hem de yabanci misafirlerimiz tarafindan daha iyi taninmasina vesile olacaktir. Dogup büyüdügüm, sivil toplum ve siyaset çalismalarina ilk basladigim yer olan Beyoglu’nun bati ve dogu kültürünün seçkin örneklerinin sergilenecegi bu tarz etkinliklerle marka degerinin yükselmesinden memnuniyet duyuyoruz.”

“3 imparatorlugun baskenti olan Istanbul cumhuriyetimizin en kiymetli markasidir”

“Her seyden önce böyle bir eserin meydana getirilmesinde tabi ki Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Ersoy kardesimi özellikle kutluyorum” diyerek konusmasini sürdüren Cumhurbaskani Erdogan, “Çünkü buraya sadece ara sira ugramak degil, buraya gerçekten kendini vermek suretiyle yakin markajda burayi takip etmesi ekibinin ayni sekilde takip etmesi, iste bu gün bu açilisi yapma sanina bizi kavusturdu. Istanbul dünyanin en kadim medeniyet sehirlerinden biri olmasina ragmen hala hak ettigi yere ulasmadi. En eski uygarliklarin izlerini tasiyan 3 imparatorlugun baskenti olan Istanbul cumhuriyetimizin en kiymetli markasidir. Cumhuriyetimizi kurduktan sonra yeni bir medeniyet hamlesi için ihtiyacimiz olan gücü uzun bir süre sonra toparlayabildik. Ülkemizinim her sehri gibi Istanbul da agir yaralar aldi. Belediye baskani seçildigimizde gecekondularla çevrili alt yapisi yetersiz, insanlara temel hizmetlere bile erisemeyen bir sehir devralmistik. Uzun yillarin birikim olan sorunla için kollari sivayip kisa sürede önemli mesafe aldik. Basbakanlik ve cumhurbaskanligi döneminde Istanbul için her meselesiyle yakindan ilgilendik. Elbette bu kadim sehir, geri dönüsü olmayan kimi tahribatlara ugradi. Su gerçegi hep birlikte kabul etmeliyiz artik karsimizda çehresi degismis, imkanlari artmis, hedefleri büyümüs bir Istanbul var. Artik egitimden sagliga ulasimdan spora her alanda dünyanin en gelismis sehirleriyle yarisan ve çoguna da geride birakan bir Istanbul’a sahibiz. Atatürk Kültür Merkezi insaatina basladigimiz yil bu anlayisla ülkemizin kültür sanatina kalici iz birakacak bir eser istegimiz dile getirdik. Sag olsun sanatçilarimiz gece gündüz çalisip bu milli eseri ortaya çikardilar. Bugün bu eserle Hasan Uçarsu beyefendinin besteledigi Koca Sinan Operasi’yla Atatürk Kültür Merkezimizin açilisini yapiyoruz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.