Çevre, Sehircilik Ve Iklim Degisikligi Bakani Kurum'dan Yeni Dönem Açiklamasi Açiklamasi

'Yeni kararlar, küresel iklim degisikligiyle mücadelemizde hem gücümüze güç katacak hem de her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan uluslararasi is birligini pekistirecektir' 'Bakanlik olarak Iklim Degisikligi ve Uyum Koordinasyon Kurulu'muz, tüm sektör temsilcilerimiz, sivil toplum kuruluslarimiz ve aziz milletimizle el ele vererek yesil kalkinma hamlemizi güçlendirecek ve 2053 net sifir emisyon hedefimizi basaracagiz'.

Çevre, Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakani Murat Kurum, bakanliklariyla ilgili yeni alinan kararlarin küresel iklim degisikligiyle mücadelede hem güçlerine güç katacagini hem de her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan uluslararasi is birligini pekistirecegini bildirdi.

Kurum, yazili açiklamasinda, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in Birlesmis Milletlerin (BM) 75. Genel Kurulu'nda dünya kamuoyuna ilan ettigi Paris Iklim Anlasmasi'na taraf olma karariyla Türkiye'nin yeni ve tarihi bir döneme girdigini belirterek yeni dönemde devrim niteliginde yeni kararlar aldiklarini vurguladi.

Bugün, Resmi Gazete'de yayimlanan 85 No'lu Cumhurbaskanligi kararnamesiyle Çevre ve Sehircilik Bakanligi'nin isminin "Çevre, Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakanligi" olarak degistirildigini animsatan Kurum, söyle devam etti:

"Çöllesme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlügü Çevre, Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakanligimizin merkez birimleri arasina; Meteoroloji Genel Müdürlügümüz ise Çevre, Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakanligimiza bagli kuruluslar arasina dahil edilmistir. Yine, Iklim Degisikligi Baskanligi da Çevre, Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakanligi'na bagli bir kurulus olarak olusturulmustur. Tüm insanligin ve dünyamizin gelecegi için alinan bu yeni kararlar, küresel iklim degisikligiyle mücadelemizde hem gücümüze güç katacak hem de her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan uluslararasi is birligini pekistirecektir."

- "Türkiye'yi iklim degisikligiyle mücadelenin öncü ülkesi yapacagiz"

Kurum, çevreye saygili iklim dostu sehirler sloganiyla iklim degisikligiyle uyum politikalari daha da gelistireceklerini belirterek sunlari kaydetti:

"Yesil kalkinma modeliyle Türkiye'nin ve sehirlerimizin iklim dostu yesil dönüsümünü; egitimden kültüre, ekonomiden tarim, sanayi ve sehircilige kadar tüm alanlarda artik daha güçlü adimlarla hayata geçirecegiz. Bakanlik olarak Iklim Degisikligi ve Uyum Koordinasyon Kurulumuz, tüm sektör temsilcilerimiz, sivil toplum kuruluslarimiz ve aziz milletimizle el ele vererek yesil kalkinma hamlemizi güçlendirecek ve 2053 net sifir emisyon hedefimizi basaracagiz. Cumhurbaskanimizin liderliginde daha adil bir dünyanin mümkün olduguna dair sarsilmaz inancimizla mazlumun, magdurun ve hakkin yaninda durarak, Türkiye'yi küresel iklim degisikligiyle mücadelenin öncü ülkesi ve en önemli aktörü yapacagiz. Cumhuriyet'imizin 98. yil dönümünde böylesi bir günde yayinlanan kararnameyle yapilan degisikliklerin milletimize, ülkemize, gelecek nesillerimize ve tüm dünyaya hayirlar getirmesini diliyor, Sayin Cumhurbaskanimiza sonsuz sükranlarimizi sunuyoruz. Bu vesileyle bütün milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami'ni yürekten kutluyorum."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.