Bogaziçi Üniversitesi, 'Dünyanin En Iyi Üniversiteleri' Siralamasinda 287. Oldu

Bogaziçi Üniversitesi, ABD merkezli yüksekögretim derecelendirme kurulusu ve haber dergisi US News and World Report'un hazirladigi "Dünyanin En Iyi Üniversiteleri 2022" siralamasinda 287. oldu.Üniversiteden yapilan açiklamaya göre, önde gelen yüksekögretim kurumlari derecelendirmeleri arasinda gösterilen söz konusu siralamada, bu yil 90'i askin ülkeden 1750 yüksekögretim kurumu, global-bölgesel arastirmalarda sayginlik, yayin, kitap, konferans sayisi, toplam atif, uluslararasi is birlikleri ve yayimlanan kitap gibi 13 kritere göre degerlendirildi.

Bogaziçi Üniversitesi, bu kriterler arasinda farkli oranlarda yapilan analize göre 100 üzerinden 60 puanla dünyada 287'nci oldu ve Türkiye'de ilk sirada yer aldi.

US News and World Report, "Dünyanin En Iyi Üniversiteleri 2022" siralamasi kapsaminda 43 önde gelen alanda da listeler paylasti. Bogaziçi Üniversitesi alanlara göre hazirlanan siralamalarda en iyi dereceyi 100 üzerinden 71,7 puanla yerlestigi 97'ncilik ile fizikte yakalarken, mühendislikte 332, bilgisayar bilimlerinde 368, kimyada ise 402'nci sirada yer aldi.

Bu yilki listede Harvard Üniversitesi ilk siradaki konumunu korurken, onu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Stanford Üniversitesi takip etti. Kita Avrupasi'nda ilk sirada Isviçre'den ETH Zürih, Asya'da ise Çin'den Tsinghua Üniversitesi yer aldi.

Yüksekögretim kurumlarinin öncelikli olarak arastirma performanslarina göre degerlendirildigi siralamada kullanilan 13 degerlendirme ölçütü ve agirliklari ise söyle siralandi:

"Global arastirma sayginligi (yüzde 12,5), bölgesel arastirma sayginligi (yüzde 12,5), yayinlar (yüzde 10), kitaplar (yüzde 2,5), konferans bildirileri (yüzde 2,5), normalize edilmis atif etkisi (yüzde 10), toplam atiflar (yüzde 7,5), en çok atif alanlar arasinda yüzde 10'a giren yayin sayisi (yüzde 12,5), en çok atif alanlar arasinda yüzde 10'a giren yayin orani (yüzde 10), uluslararasi is birlikleri (yüzde 5), uluslararasi is birlikleri sonucu çikan yayinlar (yüzde 5), en çok atif alanlar arasinda yüzde 1'e giren yayin sayisi (yüzde 5) ve en çok atif alanlar arasinda yüzde 1'e giren yayin orani (yüzde 5)."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.