Atatürk Kültür Merkezi 'Sinan' Eseriyle Bu Aksam Sanatseverlerle Bulusacak

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan: 'Hem teknolojik altyapisi hem akustigi hem kapasitesiyle gerçekten çok önemli, çok degerli, çok güzel bir salona, AKM'ye yeniden kavusuyoruz' 'Hem müzigi hem sahnelemesi, degerli sanatçilarimizla gerçekten tüyleri diken diken edecek, çok güzel bir gösteri hazirladik' 'Çok net söylüyorum, artik ileride dünyayla yarisacak prodüksiyonlari AKM Sahnesi'nde kolaylikla göreceksiniz'.

HILAL USTUK - Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kutlamalari kapsaminda bu aksam "Sinan" operasinin sahnelenmesiyle açilacak.

Yaklasik 13 yil aranin ardindan son teknoloji kullanilarak yapilan yeni AKM, açilis etkinlikleri kapsaminda çok sayida opera, tiyatro ve konserlere ev sahipligi yapacak.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Tenor Murat Karahan, AKM'nin açilisina iliskin AA muhabirine yaptigi açiklamada, çok büyük bir heyecan içinde olduklarini söyledi.

AKM'nin hem Istanbul hem Türkiye hem de dünya sanati için çok önemli bir merkez oldugunu dile getiren Karahan, AKM'nin dünya opera evleri arasinda ilk 10'a girecek kalitede oldugunu ifade etti.

Karahan, "Hem teknolojik altyapisi hem akustigi hem kapasitesiyle gerçekten çok önemli, çok degerli, çok güzel bir salona, AKM'ye yeniden kavusuyoruz. Çok büyük bir heyecanimiz var Devlet Opera ve Balesi olarak. Bu salonu en çok kullanacak kurum olarak çok heyecanliyiz. Buranin güzelligine, büyüsüne yakisir güzellikte, büyüklükte, degerli, özel opera ve bale temsillerini sahnelemek ve izleyicimizle bulusmak için sabirsizlaniyoruz." dedi.

AKM'nin Cumhuriyet'in ilaninin 98. yil dönümünde Cumhurbaskani Recep Tayip Erdogan'in katilimiyla açilacagina isaret eden Karahan, "Sinan operasiyla AKM kapilarini yeniden açiyor. Gerçekten çok güzel oldu prodüksiyon. Çok fazla görüntü paylasmiyoruz, sürpriz olsun diye. Hem müzigi hem sahnelemesi, degerli sanatçilarimizla gerçekten tüyleri diken diken edecek, çok güzel bir gösteri hazirladik." ifadelerini kullandi.

- Kasimda "Aida" ve "Uyuyan Güzel" operalari AKM'de sahnelenecek

"Sinan" operasinin bugün ve yarin iki gösterim yapacagini belirten Karahan, sunlari kaydetti:

"7-8 Kasim'da da Verdi'nin ünlü Aida operasiyla izleyenlerimizi bulusturacagiz AKM'de, Ankara, Antalya ve Istanbul operalarinin prodüksiyonunda. Çok büyük ve degerli bir sanatçi grubuyla Aida'yi sanatseverlerle bulusturacagiz. 9 Kasim'da Istanbul Devlet Opera ve Balesi (IDOB) orkestrasinin çaldigi ve ülkemizin birçok operasindan degerli solistlerimizin yer alacagi bir gala konser olacak. 11 Kasim aksami da 'Uyuyan Güzel' balesiyle açilis dönemimizi sonlandiracagiz."

Ünlü prodüksiyonlarla yabanci sanatçilarin da AKM'de sahne alacagini söyleyen Karahan, "Yurt disindan çok büyük sahnelerde söyleyen sanatçilari buraya davet ederken, nerede söyleyeceklerini gösterdigimizde mutlaka etkileneceklerdir ve onlar için çok büyük bir arti olacaktir. Biz zaten DOB olarak çok üst düzey prodüksiyonlar gerçeklestiriyoruz, koromuz, orkestramiz, balemiz ve solistlerimizle. Mutlaka çok önemli solist ve sefleri burada misafir edecegiz." diye konustu.

Murat Karahan, gelecek sezon projelerine de deginerek, su bilgileri verdi:

"Gelecek sezon planlarimizdan biri, Bolsoy Balesi'nin degerli koreograflarindan birini davet etmek. Hatta Bolsoy'dan bir iki solist dansçiyla beraber bir Kugu Gölü planimiz var, IDOB'un bale sanatçilariyla. O yüzden artik biz de DOB olarak bu sahnenin hakkini verecek prodüksiyonlar yapacagiz. Zaten bunu gerçeklestirecek altyapi ve sanatçilarimiz mevcut. Biz zaten her seyini kendi yapan bir kurumuz. 6 genel müdürlügümüz de öyle. O yüzden bu büyük prodüksiyonlari çok kolay bir sekilde çikaracak ve gerçeklestirecek altyapiya sahibiz. Ayni sekilde sanatçi gücümüz de mevcut. Çok net söylüyorum, artik ileride dünyayla yarisacak prodüksiyonlari AKM Sahnesi'nde kolaylikla göreceksiniz."

- Dev kürenin içinde 2040 kisilik opera salonu

AKM’nin de içinde yer aldigi "Beyoglu Kültür Yolu Festivali" ise yarin baslayacak. Festival kapsaminda, Beyoglu’nda bulunan 64 farkli noktada binden fazla sanatçi, 15 gün boyunca performanslarini sergileyecek.

Opera binasi olarak 1946'da temeli atilan AKM, 1969'da tamamlandi. O zamanki adi Istanbul Kültür Sarayi olan yapi, 1970'te çikan yanginda hasar gördü. Tadilatin ardindan yapi bu kez Atatürk Kültür Merkezi adiyla 1978'de yeniden açildi.

Uzun yillar Istanbul'un en önemli sanat merkezi olarak faaliyet gösteren ancak restorasyon ihtiyaci iyiden iyiye hissedilen yeni AKM'nin temeli, 2019'da atildi. AKM'nin ikonik yapisi ve karakteristik özellikleri korunurken, eski AKM'de bulunan seramik sanatçisi Sadi Diren'in duvari birebir yeniden yapildi. Opera fuayesindeki döner merdiven de aslina sadik kalinarak yeniden insa edildi. Yenilenen AKM'nin girisindeki çelik konstrüksiyonlu dev kürenin içinde opera salonu yer aliyor. Kürenin yapiminda 15 bin özel seramik parça kullanildi.

Iki bin 40 kisilik izleyici, 118 kisilik de orkestra kapasitesine sahip opera salonunda sahne mekanigi ve sistemlerinde son teknoloji kullanildi. AKM’nin içerisindeki salonlar ayni zamanda akustik konser salonu olarak da tasarlandi. Ikinci bölümde bulunan 805 kisilik tiyatro salonunun yani sira AKM'de, 4 bin 500 metrekare fuaye alani, modern dizayn edilmis prova salonlari, çalisma atölyeleri ve ofisler de yer aliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.