Asteroitleri Kovalayan NASA Uzay Araci Lucy'nin Günes Panelinde Sorun Yasaniyor

ABD Havacilik ve Uzay Ajansi (NASA), Günes Sistemi'ndeki "fosilleri" ortaya çikarmak için 16 Ekim'de uzaya firlattigi Lucy'nin günes panellerinden olusan kanadinda sorun yasandigini duyurdu.

NASA'dan yapilan yazili açiklamada, görev süresince, gaz devi Jüpiter’in yörüngesini paylasan Truva asteroitlerini inceleyecek olan Lucy'nin iki dev günes panelinden birinin tam olarak açilmadigi, bir kordona dolanan panelin tamir edilip edilemeyeceginin tartisildigi bilgisine yer verildi.

Yaklasik 1 milyar dolara mal olan uçusta yasanan sorunun uzay aracinin 12 yil sürecek yolculugunun basladigi gün, havalanmasindan kisa bir süre sonra ortaya çiktigi belirtildi.

Açiklamada, Lucy'nin 7 metre çapindaki dairesel günes panelinden birinin yalnizca yüzde 75 ila 95 arasinda açilabildigi, kanadin yeniden açma girisiminin kasim ortasindan önce gerçeklesemeyecegi aktarildi.

Kanattaki sorunun yaklasik 6 milyon kilometre uzakliktaki Lucy'nin devam eden yolculugunu etkilemedigi vurgulanan açiklamada, bu nedenle bir sonraki adimi bulmak için acele edilmedigi kaydedildi.

Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Istasyonu’ndan 16 Ekim'de Atlas V roketiyle uzayin derinliklerine gönderilen Lucy'nin misyonunun "Günes Sistemi’nin ortaya çikisina dair önemli bilgiler toplamak" oldugu kaydedilmisti.

NASA'nin bu misyonu, adini ABD'li paleoantropologlar Donald Johanson ve Tom Gray'in 1974'te Etiyopya'nin kuzeydogusundaki Afar bölgesinde buldugu 3,2 milyon yillik fosilden aliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.