Akkuyu NGS'nin Dördüncü Güç Ünitesi Için Insaat Lisansi Verilmesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez: 'Akkuyu, 4 ünitenin de es zamanli insa edildigi dünyanin en büyük NGS insaati olacak'.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) dördüncü güç ünitesi için insaat lisansi verilmesine iliskin, "Akkuyu, 4 ünitenin de es zamanli insa edildigi dünyanin en büyük NGS insaati olacak." ifadesini kullandi.

Dönmez, Twitter hesabindan yaptigi paylasimda, Türkiye'nin, yarim asirlik nükleer serüveninde 2023'e dogru adim adim ilerledigini belirtti.

Bakan Dönmez, sunlari kaydetti:

"Cumhuriyetimizin 100. yilini taçlandiracak olan Akkuyu NGS'de önemli bir adim atildi ve 4. ünitenin insaat lisansi verildi. Akkuyu, 4 ünitenin de es zamanli insa edildigi dünyanin en büyük NGS insaati olacak."

Türkiye ile Rusya arasinda 12 Mayis 2010'da imzalanan hükümetler arasi anlasma kapsaminda İçel'in Gülnar ilçesine bagli Büyükeceli bölgesinde yapimi süren Akkuyu NGS, Türkiye'nin en büyük yatirimlari arasinda bulunan her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörden olusuyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.