Agri'da Cumhuriyet Bayrami Kutlamalari

Agri’nin Diyadin ilçesinde Cumhuriyetin kurulusunun 98. yildönümü düzenlenen törenle kutlandi.

Agri'da Cumhuriyet Bayrami Kutlamalari
Ilçe stadyumunda geçeklestirilen Cumhuriyet Bayrami töreninde konusan Diyadin Kaymakami Alper Balci, "Büyük bir cosku ile kutladigimiz bayramda, bizim derdimiz vatan sevgisidir. Vatan sevgisi imandandir. Atam Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e tesekkür ediyorum. Bizlere böyle güzel bir vatan birakti. Benim için Cumhuriyet, ülkemizin dört bir yaninda meydana gelen orman yanginlarini söndürmek için tek yürek olmamizdir. Çünkü herkes o gün ayni yöne bakti. Bize itfaiye teskilatlarinin yangin bölgelerine gönderilmesi için emir gelmisti. Ben emir verecek iken, Diyadin itfaiye teskilatimiz gitmek için hazirdi. Iste Cumhuriyet budur. Diyadin ilçesindeki itfaiye teskilatinin emir beklemeden Manavgat’a gitmesidir" dedi.

Konusmasinda zaman zaman duygu sözler sarf eden Balci, Sirnak’ta yasadigi bir örnegi vererek, "Bana göre Cumhuriyet geçmisin sesi olan Nenehatun’lari, Sütçü Imamlari, Çanakkale’de 250 bin sehidimizin sesi olduysa, gelecekte de Maçkali Eren Bülbüllerin, sehit ögretmen Aybüke ve Necmettinlerin, sehidimiz Fethi Sekinlerin sesidir. Cumhuriyet gelecekteki sehitlerimizin sesidir. Bakin size bir animi anlatacagim. 2016 yilinda Sirnak’ta çukur barikat operasyonlari sirasinda bölgede görevliydim. Tatar asiretinden Bayram Tatar, henüz 17 yasindaki vatan asigi bir kardesimiz bizlere çay ikram ediyordu. Bayram sen artik git, dedim kendisine. Gitmem kaymakam abi dedi bana. Maçkali Eren Bülbül gibi hain teröristler 17 yasindaki Bayram kardesimizi sehit ettiler. Aksam vakti onu defnettik“ dedi.

Alper Balci, konusmasini vatan sevgisine vurgu yaparak tamamladi. Tören, bayram geçisi ve kortej yürüyüsü ile son buldu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.