AB Içindeki 'Polonya' Tartismalarina Belçika Basbakaninin Ifadeleriyle Bir Yenisi Eklendi

Avrupa Birligi (AB) içinde Polonya ile ilgili olarak yasanan gerginlik, Belçika Basbakani Alexander de Croo'nun Polonya'nin "atesle oynadigina" yönelik ifadesi ve Polonya'nin, Belçika'nin Varsova Büyükelçisini bakanliga çagirmasiyla sürüyor.

Belçika Basbakani Alexander de Croo, 27 Ekim'de yaptigi açiklamada, Polonyali mevkidasi Mateusz Morawiecki'ye yönelik "Tüm parayi cebe indirip, AB degerlerini kabul etmemezlik yapamazsiniz." ifadesini kullanmisti.

De Croo, ayrica "ülkesini fonlardan mahrum birakan AB'nin 3. dünya savasi çikarmakla tehdit ettigine" iliskin sözlerine karsilik Morawiecki'yi "atesle oynamakla" itham etmisti.

Bunun üzerine Polonya'nin, Belçika'nin Varsova Büyükelçisi Luc Jacobs'u Disisleri Bakanligina çagirdigi ögrenildi.

- AB içindeki Polonya tartismasi

AB ile Polonya arasinda son dönemde yargi bagimsizligi, hukukun üstünlügü ve ulusal yasalarin AB hukukunun üstünde olup olmadigi gibi konularda anlasmazliklar yasaniyor.

Son olarak Polonya Anayasa Mahkemesinin "ulusal yasalarin bazi alanlarda AB hukukundan önce geldigine" yönelik karari tartisma konusu olmustu. Polonya hükümeti karari savunurken, AB kurumlari, AB yasalarinin ulusal yasalardan üstün oldugunu belirtiyor.

Polonya hükümeti, yargiçlara yönelik disiplin mekanizmasi kuruldugu, bu yolla yargiçlarin "susturuldugu" ve yarginin bagimsizligina zarar verildigi gerekçeleriyle de Birlik içinde elestiriliyor. AB Adalet Divani, 27 Ekim tarihinde temmuzda disiplin mekanizmasinin durdurulmasi gerektigi yönünde aldigi karari uygulamadigi gerekçesiyle Polonya'ya günlük 1 milyon avroluk para cezasi vermisti.

AB Komisyonu, yeni tip koronavirüs salgininin ekonomik sonuçlariyla mücadele amaciyla üye ülkeler için hazirlanan kurtarma fonu kapsaminda Polonya'ya verecegi 23,9 milyar avroluk fonu da henüz onaylamadi.

AB içindeki bazi ülkeler, üye ülkelere kurtarma fonundan verilecek payin "sartlilik mekanizmasi geregi" onaylanmamasini savunuyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.