AB Açiklamasi Iran Ile Nükleer Müzakerelerin Yeniden Baslamasi Için Henüz Tarih Belirlenmedi

Avrupa Birligi (AB) Komisyonu Sözcülerinden Peter Stano, Iran ile nükleer müzakerelerin Viyana'da yeniden baslamasi için halen somut tarih belirlemeye çalisildigini bildirdi.

Stano, AB Komisyonu sözcülerinin düzenledigi günlük basin toplantisinda, Iran Disisleri Bakan Yardimcisi Ali Bakiri ile AB Dis Iliskiler Servisi Genel Sekreter Yardimcisi ve Siyasi Direktörü Enrique Mora'nin 27 Ekim'de Brüksel'de yaptigi görüsmenin faydali geçtigini aktardi.

AB Dis Iliskiler ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Iran ile yapilan nükleer anlasma olarak bilinen Kapsamli Ortak Eylem Plani'nin (JCPOA) Koordinatörü olmasi nedeniyle müzakerelerin tekrar baslatilmasi için çaba sarf ettigini belirten Stano, "Iran ve JCPOA'nin diger imzacilari ile en kisa zamanda Viyana'da yeniden bir araya gelmek için somut bir tarih belirlemek üzerinde çalisiyoruz." dedi.

Bakiri ise görüsmenin ardindan Twitter'dan yaptigi açiklamada, müzakerelerin kasim sonuna kadar baslayacagini duyurmustu.

ABD'de Joe Biden'in göreve gelmesiyle 6 Nisan'da Avusturya'nin baskenti Viyana'da yeniden baslayan ve 6 tur yapilan nükleer anlasma müzakerelerine Iran'daki hükümet degisikligi nedeniyle ara verilmisti.

Iran hükümetinin görüsmelere yeniden dönecegini açiklamasinin ardindan, Viyana müzakereleri için ön görüsmeler niteligindeki AB-Iran temaslari ise 14 Ekim'de yeniden baslamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.