13'Üncü Uluslararasi Kisa Film Festivali Dolu Dolu Geçti

Malatya Inönü Üniversitesi Iletisim Fakültesi ile Sinema Toplulugu tarafindan düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanligi Sinema Genel Müdürlügü tarafindan desteklenen Inönü Üniversitesi 13’üncü Uluslararasi Kisa Film Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

13'Üncü Uluslararasi Kisa Film Festivali Dolu Dolu Geçti
Inönü Üniversitesinde 3 gün süren 13’üncü Uluslararasi Kisa Film Festivali etkinliklerin son gününde Oyuncu Arzu Yanardag’in konusmaci olarak katildigi “Türk Sinema Sektöründe Kadin Oyuncu Olmak” konulu söylesi düzenlendi.

Iletisim Fakültesi B20 numarali salonda gerçeklestirilen söyleside Arzu Yanardag, Türk sinema sektöründe kadin oyuncu olmayla ilgili, “Kadin olmak sadece sinema sektöründe degil bütün sektörlerde hatta dünyanin her yerinde çok zor. Biz maalesef erkek egemen toplumlarda yasiyoruz. Ülkemiz ve birçok ülkede de bu sekilde. Bu da gerçekten kadinin kendi kimligini ortaya çikartmak için bir savas vermesine sebep oluyor” ifadelerini kullandi.

Oyuncu Arzu Yanardag’in siddet tepkisi

Sansür uygulamasina karsi oldugunu belirten Arzu Yanardag, siddeti özendirici içeriklerin televizyonlarda yer almamasi gerektigini vurguladi. Yanardag, “Video içeriklerinde sansür uygulanmasi taraftari degilim. Çünkü özgür bir platform. Ama ulusal bir televizyon kanalinda yayinlaniyorsa, gerçekten bu kadina siddetin, hayvana siddetin bu kadar konu edilmemesi gerektigini düsünüyorum. Her ne kadar ‘biz siddete karsiyiz ve o yüzden bu isi yapiyoruz’ deseler de mutlaka bir özendiriciligi olduguna inaniyorum" seklinde konustu.

Proje seçimi konusunda dikkat ettigi kriterlere de deginen Yanardag, siddeti özendiren, politik olan ve hayvanlara zarar veren projeleri kabul etmedigini söyledi.Arzu Yanardag söylesinin sonunda, oyunculuk yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulunarak iyi bir oyuncunun hem yetenekli hem de yetenekten öte çaliskan olmasi gerektigini kaydetti.“Istiyak” Filmi izleyicilerden yogun ilgi gördü

Inönü Üniversitesi 13’üncü Uluslararasi Kisa Film Festivali kapsaminda Iletisim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Ögr. Gör. Dr. Ersin Aycan’in “Istiyak” isimli kisa filminin gösterimi de son gün gerçeklestirildi.

Yasanmis gerçek bir hikâyeden esinlenerek hazirlanan ve toplumsal cinsiyeti konu alan kisa film izleyiciler tarafindan büyük ilgi gördü.

Film gösteriminin ardindan filmin yönetmeni Ögr. Gör. Dr. Ersin Aycan ve Oyuncu Betül Balalan izleyicilerin sorularini cevapladi. Arapça kökenli bir kelime olan ’istiyak’in özlem duyulan sey anlamina geldigini belirten Dr. Aycan, toplumsal cinsiyet üzerine film çekmeye devam edecegini söyledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.