Yemen'de Husilerin Marib Iline Düzenledigi Füze Saldirisinda 12 Kisi Ölü, 20 Kisi De Yaralandi

Yemen'de Iran'in destekledigi Husilerin, Marib iline düzenledigi füze saldirisinda 12 kisinin öldügü, 20 kisinin yaralandigi bildirildi.

Yerel kaynaklar ve görgü taniklarindan edinilen bilgiye göre, Husiler, Marib iline bagli El-Cevbe ilçesinin El-Amud bölgesinde aralarinda ilin önde gelen kabile önderlerinden Abdullatif el-Kabeli'nin evinin de bulundugu 5 evi füzeyle hedef aldi.

Saldirida, 2'si Kabeli'nin oglu çogu sivil en az 12 kisi öldü, 20 kisi yaralandi.

Suudi Arabistan öncülügündeki koalisyon güçleri, Yemen'in orta kesimindeki Marib ilinde son 24 saatte yürütülen operasyonlarda Husilerden 95 kisinin öldürüldügünü ve 11 askeri aracin imha edildigini açiklamisti.

Yemen Enformasyon Bakani Muammer el-Iryani de Twitter hesabindan gece yaptigi açiklamada, Husilerin Cevbe ilçesinde bir sivil yerlesim yerini Iran yapimi balistik füzeyle hedef almasi sonucu sivillerden ölen ve yaralananlarin oldugunu belirtmisti.

Iryani, saldirida ayrica bir mescit ile sivillere ait 4 evin yikildigini dile getirmisti.

Yemen'de Iran'in destekledigi Husilere ait El-Mesire televizyonunun dünkü haberinde, Husilerin, Cevbe ilçesinde kontrolü sagladigi bildirilmisti.

Mesru hükümetin en önemli kalelerinden biri olan ve Savunma Bakanligi karargahinin yani sira petrol ve dogal gaz yataklarinin bulundugu Marib'i ele geçirmek isteyen Husiler, Subat 2021'den bu yana bölgeye yönelik saldirilarini artirdi.

Yemen'deki Iran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana baskent Sana ve bazi bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülügündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karsi Yemen hükümetine destek veriyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.