Türkiye'nin Washington Büyükelçiliginde Cumhuriyet Bayrami Resepsiyonu Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusunun 98. yil dönümü, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliginde düzenlenen resepsiyonla kutlandi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve esi Inci Mercan'in ev sahipliginde, büyükelçilik rezidansinda verilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami resepsiyonuna, çok sayida yabanci misyon temsilcisi ve Türk katildi.

Program, Istiklal Marsi ve ABD milli marsinin okunmasiyla basladi.

Büyükelçi Mercan, programda yaptigi konusmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin, kuruldugu günden bu yana demokratik ve modern milletler arasinda büyük dönüsüm yasadigini vurguladi.

Türkiye'nin bölgesel tehditlere karsi hem kendisinin hem de dünyanin baris ve güvenligini koruyan adimlar attiginin altini çizen Mercan, Transatlantik güvenlik önceliklerinin de zamanin gerekliligine uygun olarak dönüstürülmesi gerektigini kaydetti.

Mercan, Türkiye ve ABD arasindaki uzun süreli iliskilerin uluslararasi sorunlarin çözümünde de basari kapasitesine sahip oldugunu belirterek, "Türkiye ve ABD, tüm dünyada baris, özgürlük ve demokrasi için birlikte çalismistir. Uluslararasi demokrasi, insan haklari ve hukukun üstünlügü gibi degerlerle bagimiz var. Türkiye ve ABD, tekrar tekrar uluslararasi konularda is birligi yaptiklarinda büyük basarilar elde ettiklerini göstermistir." degerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve ABD'nin aralarindaki anlasmazliklara ragmen birlikte çalisabilecegine dikkati çeken Mercan, "Kapsamli bir ikili iliski, çok tarafliliga yönelik tehditlerin üstesinden gelebilir." dedi.

Büyükelçi Mercan'in ardindan Maryland Eyalet Sekreteri John C. Wobensmith de bir konusma yaparak, iki ülke arasindaki iliskilere degindi ve Maryland Eyalet Valisi Larry Hogan'in Cumhuriyetin 98. yili için hazirladigi tebrik mektubunu sundu.

Resepsiyon, Türk müzisyen Çagdas Soylar'in piyano resitali ile devam etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.