Pakistanli Liderlerden Cumhuriyet Bayrami Mesaji

Pakistan'da aralarinda Cumhurbaskani Arif Alvi ve Basbakan Imran Han'in da bulundugu liderler, Cumhuriyet Bayrami’nin 98. yil dönümünü kutladi.

Cumhurbaskani Alvi, Türkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'a gönderdigi mektubunda, Pakistan halkinin ve devletinin Türk halki ile baris, kalkinma ve güvenlikte omuz omuza durmaya devam edecegini belirtti.

Basbakan Han da Cumhurbaskani Erdogan’a ilettigi mektubunda, Cumhuriyet Bayrami'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderligi altinda Türk ulusunun sömürgecilik ve emperyalizme karsi cesur ve basarili mücadelesini hatirlattigini vurguladi.

Han, 98 yilda Türk milletinin ulastigi ilerleme ve refah seviyesinin Pakistan halki için onur ve gurur kaynagi olduguna isaret ederek, "Iki ülkenin halklari daima birlikte durdular ve gelecekte de birlikte durmaya devam edecekler." ifadelerini kullandi.

Pakistan ve Türkiye’nin yüzyillar öncesine dayanan ortak kültür, din, ruh ve dilsel mirasa dayali kardeslik baglarindan memnuniyet duydugunu vurgulayan Han, iki ülkenin ortak vizyonu paylastigini, kendi bölgelerinde ve ötesinde daima barisi ve istikrari destekledigini kaydetti.

- "Pakistan ve Türkiye dayanisma içerisindeler" vurgusu

Disisleri Bakani Sah Mahmud Kureysi de Türkiye Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu'na gönderdigi mektubunda, Türkiye'nin Atatürk’ün liderligi altinda emperyalist güçlere karsi sanli macerasinin Güney Asya’daki Müslümanlara ilham kaynagi oldugunu belirterek, iki ülkenin tüm zamanlarda ve meselelerde birbirleriyle daima dayanisma içerisinde oldugunun altini çizdi.

Pakistan Ulusal Meclis Baskani Asad Kayser de Türkiye Büyük Millet Meclisi Baskani Mustafa Sentop’a ilettigi mektupta, Türk devletinin ve milletinin 98. Cumhuriyet Bayrami’ni kutladi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.