'Kadini Ile Erkegi Ile 84 Milyon Omuz Omuza Büyük Ve Güçlü Türkiye'yi Insa Etmekte Kararliyiz'

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, “Merhamet medeniyetimizden aldigimiz güçle kadini ile erkegi ile 84 milyon omuz omuza büyük ve güçlü Türkiye’yi insa etmekte kararliyiz” dedi.

'Kadini Ile Erkegi Ile 84 Milyon Omuz Omuza Büyük Ve Güçlü Türkiye'yi Insa Etmekte Kararliyiz'
ATO Congresium’da AK Parti Kadin Kollari Baskanligi tarafindan düzenlenen “Cumhuriyeti Kuran ve Yasatan Kadinlar” programina katilan Cumhurbaskani Erdogan, AK Parti’li kadinlara seslendi.

“MILLI MÜCADELESININ KAHRAMAN KADINLARI BILE TEK BASINA BU GURUR TABLOSUNU EBEDI KILMAYA YETER”

Cumhuriyeti; esareti asla kabul etmeyen, bagimsizlik ruhu olarak gördükleri için en önemli vizyonlarini, cumhuriyetin 100. yili olan 2023’e adadiklarini belirten Cumhurbaskani Erdogan, “Milletimizin binlerce yillik serencaminin son bin yilini bu cografyada, son bir asrini da cumhuriyetle birlikte yasadik. Hiç süphesiz cumhuriyetle yeniden ayaga kalkan, kendine yeni bir ufuk çizen, yeni bir güç devsiren milletimizin en önemli kazanimi bu dönemde milli iradenin üstünlügünü tesis etmis olmasidir. AK Parti olarak kendi 20 yillik tarihimiz de hep millet iradesini her alanda egemen kilma mücadelesiyle geçmistir. Cumhuriyeti, esareti asla kabul etmeyen, bagimsizlik ruhu olarak gördügümüz için en önemli vizyonumuzu onun 100. yili olan 2023’e adadik. Bizim kadim medeniyetimizde ne sömürmek ne sömürüye boyun egmek vardir. Her kesimin, her kültürün, her inancin kendini ifade edebildigi bir medeniyet insasi için çabaladik. Dünden bugüne kazandigimiz zaferlerin her boyutunda gelecegi insa eden nesillerin yetistirilmesi basta olmak üzere, kadinlarin emegini, kararliligini, katkisini görüyoruz. Engin birikimi ve feraseti ile cihan devleti Osmanli’nin kurulusuna isik tutan Hayme Ana’dan bebegini besikte birakip cepheye kosan nene Hatun’a kadar bu izleri kesintisiz takip etmek mümkündür. Milli mücadelesinin kahraman kadinlari bile tek basina bu gurur tablosunu ebedi kilmaya yeter. Düsmana karsi yürüttügü mücadele ile destanlar yazan Serife Baci’yi, isgale karsi milletimizi harekete geçiren Halide Onbasi’yi, gazilikle sereflenen halime Çavus’u, Nezahat Onbasi’yi, Göndesli Makbule’yi, sehit Tayyar Rahmiye’yi asla unutmadik, unutmayiz, unutmayacagiz. Ayni sekilde 15 Temmuz’da FETÖ’cü hainlere sokaklari dar eden, tanklarini durduran, ölüm kusan silahlarin karsisinda dimdik duran kahraman kadinlarimizi, polislerimizi, askerlerimizi hiçbir zaman aklimizdan ve gönlümüzden çikartmadik, çikarmayacagiz” diye konustu.“KADINLARIMIZIN AZMI VE GAYRETI ANADOLU TOPRAKLARININ EN BÜYÜK GÜCÜDÜR”

Hayatin her alaninda kadinlarin elde ettikleri basarilarla gurur duydugunu ifade eden Cumhurbaskani Erdogan, “Bu topragin vefakar ve fedakar kadinlari, ülkemizin demokrasi ve kalkinma mücadelesinin her yerinde kendilerini göstermislerdir. Bizim bagimsiz hikayemizin kahramanlari; zorluklar karsisinda yilmayan, imkansiz görüneni basaran, beklenmeyeni gerçeklestiren, kadini ile erkegi ile gücünü yüreginden alan asil milletimizin tamamidir. Tohumdan hasada, tarladan sofraya, sanayiden teknolojiye üretimin her asamasinda, spordan sanata, hizmet sektöründen ihracata, hayatin her alaninda kadinlarimizin gösterdikleri basarilarla ayrica iftihar ediyoruz. Kadinlarimizin azmi ve gayreti Anadolu topraklarinin en büyük gücüdür. ‘Kadinlarla büyük Türkiye yolunda’ siari ile girisimci kadinlarimizla, çiftçi kadinlarimizla, yüregi vatan ve millet sevgisiyle çarparak gelecek nesilleri yetistiren annelerimizle, mühendis, sporcu, sanatçi kizlarimizla, hiçbir ayrim yapmadan tüm kadinlarimizla gelecege izler birakacak, daha nice basarilara imza atacagiz. Kucaginda evladi ile cepheye mermi tasiyan cumhuriyetin öncü kahraman kadinlarinin mücadelesi ayni kararlilikla simdide cumhuriyeti yasatmak ve hep daha ileriye tasimak için devam ediyor. Bu ülkenin kadinlari tarlada, parlamentoda, olimpiyat oyunlarinda, okulda, isyerinde, evde, tanklarin karsisinda, velhasil hayatin her alaninda emekleri ile var olmayi sürdürüyor” seklinde konustu.“KADINI ILE ERKEGI ILE 84 MILYON OMUZ OMUZA BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKIYE’YI INSA ETMEKTE KARARLIYIZ”

Cumhurbaskani Erdogan, “Merhamet medeniyetimizden aldigimiz güçle kadini ile erkegi ile 84 milyon omuz omuza büyük ve güçlü Türkiye’yi insa etmekte kararliyiz. Cumhuriyetin kurulusunun, Anadolu insaninin dünyaya meydan okuyusunun, milletimizin küllerinden yeniden dogusunun 98. yilinda yine kadinlarimizla beraberiz. Türkiye’nin demokrasi ve kalkinmasi davasina, beseri sermayemizin güçlendirilmesine, kültüre, sanata, spora katki saglayan, anne, es ve evlat olarak basimizin taci tüm kadinlarimizin Cumhuriyet Bayrami kutlu olsun” ifadelerini kullandi.

“Kadin yoksa insan yoktur” açiklamasinda bulunan Erdogan, konusmasini söyle sürdürdü:

“Her firsatta altini çizdigim bir husus vardir, kadinlarini dislayan bir toplum, gücünün ve potansiyelinin yarisindan vazgeçmis demektir. Rahmetli Neset Ertas’in gönül diliyle ‘kadin insandir, erkek insanoglu’ diyerek ifade ettigi gibi kadin yoksa insan da yoktur. Bizim inancimiz, kadin-erkek tüm insanlari yaratilmislarin en sereflisi olarak görür. Bu kabul ayni zamanda insanlarin her birinin izzetinin, serefinin, haysiyetinin, hakkinin, hukukunun esit öneme sahip oldugu anlamina gelir. Hiçbir fizyolojik, cografi, kültürel, sekli fark bu hakikati degistiremez. Elbette her insanin kimi dogustan gelen, kimi hayatin akisi içinde sekillenen farkli bir kader çizgisi vardir ama bu çesitlilik insan olarak sahip oldugumuz temel haklarin ve kabiliyetlerin önünde degildir. Kadinlarin yasadigi, tarihin her döneminde muhtelif sekilde görülen ve bugün de var olan zorluklarin hepsi de insan olarak bizim eserimizdir. Madem sorunu biz çikarttik, öyleyse çözümü de kendi içimizde arayacagiz. Bu anlayisla siyasi ve sosyal hayatimin her döneminde kadinlarimizin yaninda yer aldim, onlara destek vermek için mücadele ettim. Hamdolsun Türkiye bu konuda geçmise kiyasla çok büyük ilerleme kaydetmistir. Hala çözüm bekleyen sorunlari, sikintilar, asmamiz gereken engeller mevcut olmakla birlikte elimizdeki kazanimlarin degerini iyi bilmeliyiz. Birlikte çalisir, mücadele eder, yol yürürsek hepsinin de üstesinden gelebiliriz. Biz kadinlarimiza güveniyoruz. Kadinlarimizin kalplerindeki sevginin, gönüllerindeki zenginligin, Allah vergisi sezgileri ve kabiliyetlerinin gücü ile ülkemizi ve dünyayi kusatacak bir degisimin öncüleri olacagina inaniyoruz. Hep birlikte daha güzel, daha adil, daha huzurlu, daha güvenli bir dünya için çalismayi sürdürecegiz.”

Erdogan sözlerini Cahit Sitki Taranci’nin siiriyle bitirdi:

“Memleket isterim, gök mavi, dal yesil, tarla sari olsun; kuslarin çiçeklerin diyari olsun. Memleket isterim, ne basta dert, ne gönülde hasret olsun; kardes kavgasina bir nihayet olsun. Memleket isterim, ne zengin fakir, ne sen ben farki olsun; kis günü herkesin evi barki olsun. Memleket isterim, yasamak, sevmek gibi gönülden olsun; olursa bir sikayet ölümden olsun.”

“BIR DESTANDIR KADIN”

“Bir destandir Kadin” temasiyla hazirlanan gösteri kapsaminda Büyük Anadolu Orkestrasi türküler seslendirdi.

Cumhuriyet’i Kuran ve Yasatan Kadinlar programina Cumhurbaskani Erdogan’in yani sira Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakani Derya Yanik, AK Parti Genel Merkez Kadin Kollari Baskani Ayse Kesir, AK Parti Genel Baskan Vekili Binali Yildirim ve esi Semiha Yildirim, AK Parti milletvekilleri ve çok sayida davetli katildi.

Programin sonunda Ayse Kesir tarafindan Cumhurbaskani Erdogan’a 1933 yilina ait Cumhurbaskani Senfoni Orkestrasinin Istiklal Marsi plagi hediye edildi.

Erdogan, kaleme aldigi “Daha adil bir dünya mümkün” kitabini da programda imzaladi.

(Derya Yetim - Hülya Keklik/IHA)

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.