Ingiltere, Balikçilik Sorunu Nedeniyle Fransa'nin Londra Büyükelçisini Bakanliga Çagirdi

Ingiltere, Fransa ile devam eden balikçi sorunu nedeniyle Fransa'nin Londra Büyükelçisi Catherine Colonna'yi Disisleri Bakanligina çagirdi.

Ingiltere Disisleri Bakani Liz Truss, Twitter'dan yaptigi açiklamada, ülkesinin Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakani Wendy Morton'a, Ingiltere ve Mans Adalari'na yönelik hayal kirikligi yaratan ve orantisiz tehditlerini açiklamasi için yarin yapilacak görüsme için Fransiz Büyükelçi Colonna'yi bakanliga çagirmasi talimatini verdigini bildirdi.

Ingiliz hükümetinden bir sözcü, yaptigi açiklamada, devam eden ihtilafin ortasinda daha fazla eylemde bulunma konusunda Fransa'dan yapilan gerekçesiz tehditleri kinamisti.

Sözcü, "Fransiz hükümetinin bu konuda sürekli olarak kullandigi ve bu durumun çözülmesini kolaylastirmayan çatismaci dilden dolayi üzgünüz. Endiselerimizi hem Fransiz hem de Avrupa Birligi (AB) Komisyonuna güçlü sekilde dile getirdik." demisti.

- "Ingiliz hükümeti güç dilinden anliyor"

Fransa'nin AB Islerinden Sorumlu Devlet Bakani Clement Beaune, yaptigi açiklamada, devam eden balikçi sorununa iliskin, Ingiliz hükümetinin sadece "güç dilinden" anladigini belirtmis, Ingiliz gemilerinin birkaçi disinda, ülkedeki tüm limanlara erisimin mümkün olmayacagini söylemisti.

Ingiltere'den gelen veya oraya giden Ingiliz tirlarin ve gemilerin sistematik olarak kontrol edilecegini ifade eden Beaune, gemilerin kontrollerinin dün gece basladigini bildirmisti.

Beaune, bu konuda hosgörü göstermeyeceklerini aktarmis ve "Simdi güç dilini konusmaliyiz çünkü korkarim ki Ingiliz hükümeti sadece bundan anliyor." degerlendirmesinde bulunmustu.

- Fransa, Ingiltere'ye karsi misilleme önlemlerini hayata geçirecegini bildirmisti

Fransiz Hükümeti Sözcüsü Gabriel Attal, dün yaptigi açiklamada, devam eden balikçi sorunu nedeniyle 2 Kasim itibariyla Ingiltere'ye karsi misilleme önlemlerini hayata geçireceklerini belirtmisti.

AB ve Ingiltere arasinda 2021'deki balikçilik kotalarinin belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlasi saglanabildi ancak özellikle Fransiz balikçilar, belirlenen bölgelerde faaliyet gösteremedi.

Ingiltere'ye bagli Jersey Adasi yönetimi, kendi kara sularinda avlanmaya devam etmek isteyen Fransiz balikçi teknelerinden, geçmisteki faaliyetlerine dair kanit sunmalarini istemisti. Bu durum, Ingiltere ve Fransa arasinda gerilime neden olmustu.

Fransa, Jersey'in elektrigini kesme tehdidinde bulunmus, Fransiz balikçilar da adadaki limani ablukaya almisti.

Ingiliz hükümeti, Jersey Adasi'na önlem olarak iki donanma gemisi göndermis, Fransa da bunun ardindan misilleme olarak bölgeye iki donanma gemisi gönderme karari almisti.

Fransiz balikçilarin ablukasinin bitmesi üzerine, donanma gemileri karsilikli geri çagrilmisti. Fransa, balikçilik konusunda AB'nin, Birlesik Krallik'a karsi daha kati davranmasini talep ediyor.

Mans Adalari'ndan olan Jersey'nin elektriginin yüzde 95'i yaklasik 14 mil uzakliktaki Fransa tarafindan saglaniyor. Kendine has bir yönetimi olan ve Kraliçe'nin bir temsilcisi bulunan ada, uluslararasi arenada Ingiltere tarafindan temsil ediliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.