Diyanet Isleri Baskani Erbas, Azerbaycan'in Agdam Kentini Ziyaret Etti

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas, Azerbaycan ziyareti kapsaminda 28 yil sonra Ermenistan isgalinden kurtarilan Agdam kasabasini ziyaret etti.

Diyanet Isleri Baskani Erbas, Azerbaycan'in Agdam Kentini Ziyaret Etti
Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas, Azerbaycan ziyareti kapsaminda 28 yil Ermenistan tarafindan isgal edilmesinin ardindan geçtigimiz sene isgalden kurtarilan Agdam kasabasini ziyaret etti. Diyanet Isleri Baskani Erbas ilk olarak, 1992 yilinda Ermeniler tarafindan sehit edilen Azerbaycan askerlerinin yer aldigi sehitligi ziyaret etti. Sehitlik mezarligini gezen Baskan Erbas, mezarlari basinda Kur’an-i Kerim okudu. Baskan Erbas’in Agdam kasabasindaki ikinci duragi ise Ermeniler döneminde harabeye dönen Cuma Camii oldu. Camiyi beraberindeki heyetle inceleyen Baskan Erbas, Agdam izlenimleri hakkinda basin mensuplarina açiklamalarda bulundu. Ermenistan’in isgal yillarinda yaptigi büyük zulüm yasandigini anlatan Baskan Erbas, sunlari söyledi:

“Susa’da askerlerimizin nasil mücadele vererek isgalden kurtardiklarini gördük. Camilerimizi ziyaret ettik. Tadilat görmüs bir camimizde ezan okuduk. Bugün de burada Agdam sehrinde yine zalim Ermenilerin o mezaliminin kabirleri yerinden sökmeye varincaya kadar çok büyük bir zulmü gözümüzle görmüs olduk. Evlerin yerle bir edilmis oldugunu gördük. Nasil talan ettiklerini ve yine su anda içinde bulundugumuz Cuma Mescidinin de nasil harap ettiklerine sahit olduk. Iste arkamizdaki mihrabi bile kursunladiklarini, mermi izlerini ve bu mescidin içerisinde domuz beslemeye varincaya kadar adeta müminlerin mescitlerine nasil bu sekilde hakaret edildigini en büyük örneklerini görmüs olduk.”

“Mabetlerin dokunulmazligi vardir”

Islam’da savasta bile olsa mabetlerin dokunulmazligi olduguna dikkat çeken Erbas, “Baska mabetler bile olsa dokunulmazligi vardir. Yasli insanlarin, kadinlarin, eli silahsiz olan sivillerin dokunulmazligi vardir. Iste burada Azerbaycanli askerlerimiz Müslümanliklarinin, imanlarinin vermis oldugu o ruhla, tasimis oldugu o özellikleri ile eli silahsiz olan hiç kimseye zarar vermemislerdir. Ama düsmanlar burada masum sivillere katliam yapmislardir. Iste Hocali katliami bunlarin en büyük örneklerinden birisidir” dedi.

Baskan Erbas, Azerbaycan devletine ve milletine dua ettiklerini belirterek, “Ilelebet Cenab-i Hak Azerbaycan’i her türlü düsman isgalinden muhafaza eylesin. Türkiye ve Azerbaycan kardesligini daim eylesin” dedi.“Din egitimi konusunda daha sik bir araya gelecegiz”

Kafkas Müslümanlari Idaresi Baskani Allahsükür Pasazade ile birlikte bundan sonra daha sik bir araya geleceklerini ifade eden Baskan Erbas, “Diyanet isleri, din hizmetleri ve din egitimi konusunda sadece iki ülke degil diger dost Müslüman müstakil Türkçe konusan ülkelerin baskanlari ile de bir araya gelecegiz. Insallah daha nitelikli Diyanet hizmetleri nasil yürütülür bunun mücadelesi ve gayreti içerisinde olacagiz” diye konustu.

Baskan Erbas’in Agdam ziyaretine, Kafkas Müslümanlari Idaresi Baskani Allahsükür Pasazade, Diyanet Isleri Baskanligi Mushaflari Inceleme ve Kiraat Kurulu Baskani Hafiz Osman Sahin, Egitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Bakü Din Hizmetleri Müsaviri Zeki Yavuzyildiz eslik etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.