AK Parti MYK toplantısı sona erdi! Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya gelen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) toplantısı sona erdi. Toplantıda iç ve dış siyasete dair önemli konular ele alınırken, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik kameraların karşına geçti ve toplantıya dair açıklamalarda bulundu.

AK Parti MYK toplantısı sona erdi! Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
AK Parti MYK toplantısı sona erdi! Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya gelen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) toplantısı sona erdi. Toplantıda iç ve dış siyasete dair önemli konular ele alınırken, kamerların karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulunuyor...

Çelik'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Kadın cinayetleri içimizi acıtmaya devam ediyor. Kadına yönelik şiddet çok boyutlu bir mücadele.

Tezkere milli güvenliğimize gösterdiğimiz hassasiyettir. Maalesef geçmişte PYY/YPG Türkiye'ye niye saldırsın diyenler bugün tezkereye hayır oyu vermişlerdir. Bu ibretlik bir durumdur, TSK'nın orada olması elzemdir. Bu mücadeleye herkesin destek vermesi gerekirdi. CHP kendi tarihindeki pozitif duruşu terk etmiş duruyor. Yüksek sesle hayır oyu vereceklerini söylediler ve hayır oyu verdiler.

Afrika'da sömürge tarihine imza atmış olanların, bugün eşit ortaklık çerçevesi ile giden Türkiye'yi sorgulaması ibretlik bir durumdur. Yatırımlar yapıyoruz, insanı faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Afrika'ya yeni ziyaretleri planlanıyor.

Önemli bir tarihi fırsat penceresi Ermenistan için söz konusudur. Azerbaycan'a karşı olan saldırgan tutuştan vazgeçerse bölgede kurulacak istişare mekanizmasının bir parçası olacaktır. Bunu Azerbaycan ve Türkiye kabul etmiştir.

Böyle bir üslubu kabul edemezdik. Yapılan iç diplomatik misyona uygun bir davranış değildi. Ülkeler arasında birbirlerinin politikasını kritik eden dönemler yoğunlaşabiliyor.

Türkiye bir aday ülkedir AB'nin de eleştirileri var. AB bir yandan eleştiri getiriyor, bir yandan da 23. ve 24. fasılları açmıyor. Fasıl açmak için ön şart olmaz. Bir meseleyi müzakere ederseniz, konuşursunuz ilerleyebiliyorsanız faslı kapatırsınız. Siz fasıl bile açmıyorsunuz. Yaptığınız şey bir değerlendirme, analiz olmuyor. Bu konuları Türkiye'ye karşı negatif koz olarak kullanmış oluyorsunuz. Masaya bile oturmaya yanaşmıyorsunuz, söylediğiniz şeyin ciddiye alınmasını bekliyorsunuz. Bu konuda ciddilerse yapacakları şey 23. ve 24. fasılları hemen açıp masaya oturmaktır.

AB, 18 Mart mutabakatının içinde olan fasılların açılması, üst düzey temaslar, gümrük birliğinin güncellenmesi gibi konuların hiçbirini gündeme almıyor, göç konusunu ele alıyor. Bu AB'nin attığı imzaya sadık kalmamasının göstergesidir. AB kendisini ilgilendirmeyen konularda tarafmış gibi konuşup, Kıbrıs Türkleri'ni görmezden gelen politikasını sürdürüyor. Doğru tavır oturup müzakere etmektir. Fasıl açmaya bile cesaret edemiyorlar. Gümrük birliğinin güncellenmesinin engellenmesi hiçbir mantıki yaklaşıma uymuyor.

Son zamanlarda sizlerin aracılığınızla gündemdeydi. İsrail'de işgal altında yerleşim yerlerinde yapılan inşaatlar. Batı Şeria'da 3100 inşaatın yapımına onay verdi. 2 devletli çözüm perspektifinden uzak olunduğunun göstergesidir.

Orman alanlarının yeniden ağaçlandırılacağını söylemiştik. Şimdi gelinen noktada bu konuyu yakından takip ediyoruz. Adana, Antalya, Isparta Muğla illerinde yanan ormanları yeniden ağaçlandırılması için çalışma başlatılıyor. Burada birkaç yöntem kullanılacak. 11 Kasım gününde milli ağaçlandırma günüdür. 81 ilde vatandaşlarımızla birlikte bu ortaya konulacak.