Tavsanli Höyük'te Bölgenin 'Endüstrilesmis Ticaret Merkezi' Olduguna Dair Bulgulara Ulasildi

Kazi Baskani Doç. Dr. Erkan Fidan: 'Kazilarda hem seramik, hem metal, hem de tekstile iliskin onlarca alet ortaya çikardik. Bu da bu alanin hem nüfus olarak kalabalik oldugunu gösteriyor hem de önemli bir üretimin yapildigini bize ilk kazi sonuçlari söylüyor'

ALIBEY AYDIN - Kütahya'da 8 bin yillik geçmise sahip Tavsanli Höyük'te yürütülen kazi çalismalarinda, bölgenin endüstrilesmis bir ticaret merkezi olduguna dair bulgular ortaya çikarildi.

Havadan yapilan çekimlerde kalp seklinde göründügü için "Kütahya'nin kalbi" adi verilen höyükte, Kültür ve Turizm Bakanligi ile Bilecik Seyh Edebali Üniversitesi is birligiyle "Cumhurbaskani Kararli Kazi" statüsünde eylül ayindan beri kazi çalismalari yürütülüyor.

Kazi baskanligini yürüten Bilecik Seyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan, AA muhabirine, önceki senelerde yapilan sondaj çalismalarinda 8 bin yil öncesine ait izlere rastlanan höyükteki kazilarin 30 yil sürmesinin planlandigini söyledi.

Ilk çikan bulgularin bölgenin 4 bin yil öncesinde üretim ve bir ticaret merkezi olduguna isaret ettigini belirten Fidan, "Hem bati, hem dogu ile çok iliskili bir yerlesim var karsimizda. Durum böyle olunca yerlesmenin merkezi seklinde konumlanmis ticaretle ilgili bir odak noktasi oldugunu düsünüyoruz. Özellikle Orta Anadolu ile Mezopotamya arasinda organize ticaretin kayip halkasinin Tavsanli Höyük'ü olabilecegi ya da Bati Anadolu'da baska bir ticaret merkezi olabilecegi konusunda arastirmalarimizi sürdürüyoruz." dedi.

Kütahya’nin maden ve ham madde kaynaklari bakimindan zengin oldugunu, antik dönemde endüstrilesmis seri üretimi gösteren bulgular elde ettiklerini anlatan Fidan, söyle devam etti:

“Kütahya bölgesi, maden yatagi bakimindan hammadde kaynaklari bakimindan, yeralti kaynaklari açisindan çok zengin. Bakir ve gümüs yataklarinin oldugunu biliyoruz. Bu anlamda Kütahya ve Tavsanli çevresinin bu ticaret aginda hammadde kaynagi olarak da kullanildigini düsünüyoruz. Biz burada yaptigimiz kazilar da, hem seramik hem metal, hem de tekstile iliskin onlarca alet ortaya çikardik. Bu da bu alanin, hem nüfus olarak kalabalik oldugunu gösteriyor hem de önemli bir üretimin yapildigini bize ilk kazi sonuçlari söylüyor."

Fidan, kazi çalismalarinda höyügün büyük kisminin yandigini tespit ettiklerini aktardi.

Çalismalar ilerledikçe daha fazla bulguya ulasacaklarini dile getiren, Fidan, "Özellikle yangin tabakalarina rastladigimiz için çok fazla buluntumuz oldugunu söyleyebilirim. O dönemde insanlarin ürettikleri çesitli formlarda seramik ürünleri metal eserleri, bunlarin yapimindaki aletlerin çok sikça görüldügünü söyleyebilirim. Sadece günlük hayatlarinda kullandiklari degil genel olarak endüstrilesmis seri üretimin yapildigini burada buldugumuz aletler vasitasiyla söyleyebiliyoruz." ifadelerini kullandi.

Fidan, söz konusu dönemde bölgede yasadigi bilinen "Luviler" olarak tanimlanan halka ait izlere de höyükte ulasilabilecegini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.