YÖK Baskani Prof. Dr. Özvar Açiklamasi 'Bilimsel Üretkenlik Büyük Bir Önem Tasiyor'

Bolu’da Bati Karadeniz Üniversiteler Birligi toplantisina katilan Yüksekögretim Kurulu Baskani Prof. Dr. Erol Özvar, “2023 hedeflerimiz çerçevesinde bilimsel üretkenlik büyük bir önem tasiyor” dedi.

YÖK Baskani Prof. Dr. Özvar Açiklamasi 'Bilimsel Üretkenlik Büyük Bir Önem Tasiyor'
Bolu’da Yüksekögretim Kurulu Baskani Prof. Dr. Erol Özvar’in da katilimiyla 14 üyesi bulunan Bati Karadeniz Üniversiteler Birligi toplantisi gerçeklestirildi.

"Türk Yüksekögretiminin Halihazirdaki Durumu ve Gelecege Iliskin Beklentiler" konusuyla yapilan toplantida, üniversitelerin durumu ve gelecege iliskin yol haritalari ana tema çerçevesinde ele alindi.

Toplantinin açilis konusmasini yapan Yüksekögretim Kurulu Baskani Prof. Dr. Erol Özvar, “Arastirmayi bilen, sistematik düsünce kabiliyetini gelistirmis disiplinel bilgi ile donanmis bireylerden olusan nesiller insanimiz, milletimiz ve medeniyetimiz için çok önemlidir. Iyi bir üniversite egitim arastirma ikiligine kapilmadan, çevresini ve içinde bulundugu piyasayi da bu denkleme dahil eden entegre bir yaklasim gerektirmektedir. Diplomasini aldiginda disiplinel birikimiyle is gücü piyasasina atilmaya hazir mezunlar yetistirmek iyi üniversitenin bir diger göstergesidir. Üniversitelerimizin kendi mezunlarini istihdamlarini izleyen bir yönetim anlayisini hayata geçirmek gerekliligidir. Üniversitelerimizde mezun takip sistemlerinin özenle ve hizla hayata geçirilmesi, bu sistemlere sahip üniversitelerimizde ise aktif hale dönüstürülmesi ve daha islevsel kilinmasini dilemekteyim” dedi.“Ayakta kalmanin yolu çalismak ve üretmektir”

Bilimsel üretkenligin önemine dikkat çeken Özvar, “2023 hedeflerimiz çerçevesinde bilimsel üretkenlik büyük bir önem tasiyor. Bilimsel arastirmalarin ve teknolojinin bir yarisa döndügü günümüz dünyasinda ayakta kalmanin tek yolu daha çok çalismak ve üretmektir. Bilimsel üretkenlik bir muhit ve iklim içinde inkisaf ediyorsa ki öyledir, bizlere düsen en önemli vazife bilim insanlarinin içinde mutlu ve huzurlu çalisacaklari ve üretmeye tesvik edecekleri bu muhit veya iklimi insa etmek veya gelistirmektir” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.