Van Gölü'nde Kuraklik Etkisi Açiklamasi Balikçi Tekneleri Limana Yanasamadi

Dünyanin en büyük sodali gölü olan Van Gölü’nde küresel iklim degisikliginin etkisiyle sularin çekilmesinden dolayi balikçi tekneleri limana yanasamadi.

Van Gölü'nde Kuraklik Etkisi Açiklamasi Balikçi Tekneleri Limana Yanasamadi
Küresel iklim degisikligi ve yagislarin azalmasi nedeniyle olusan kuraklik, Van Gölü’nde balikçilik yaparak geçimini saglayan vatandaslari olumsuz etkiledi. Sicakliklarin artmasiyla beraber yagislarin azalmasi Van Gölü’ndeki su kaybini artirdi. Gölde sularin çekilmesiyle birlikte balikçi limanlarindaki sularda sig kaldi. Van’in Çitören Mahallesi’ndeki balikçi limaninda sularin sig kalmasindan dolayi tekneler limana giremedi.

Van Gölü’nde yasayan inci kefalini avlayarak geçimini saglayan balikçilar, avdan döndükten sonra teknelerini limana yanastiramadi. Limanin içerisindeki tekneler kullanilamazken, 8 balikçi teknesi ise limanin disinda kaldi. Balikçilarin yasadigi olumsuz durum, göldeki su kaybini bir kez daha gözler önüne serdi.

“Çikacak bir firtinada bu teknelerin hepsi hasar görecek”

IHA muhabirine konusan Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Ögretim Üyesi Mustafa Akkus, Çitören Mahallesi’nde yüzlerce insanin geçimini Van Gölü’ndeki inci kefali balikçiligindan sagladigini hatirlatti. Van Gölü’nün çekilmesiyle birlikte limanlarda suyun siglastigini ifade eden Akkus, “Limanda sularin siglasmasindan dolayi onlarca balikçi teknesi limana giremiyor. Van Gölü’nün çekilmesinin ortaya çikardigi sorunlardan biri de budur. Göl kenarinda bulunan balikçi limanlari artik islevsiz hale geliyor. Buralarin derinlestirilmesi ya da ileri plana alinmasi lazim. Limana giremeyen balikçilar tekneleri limanin girisine birakiyor. Çikacak bir firtinada bu teknelerin hepsi hasar görecek veya batacaktir. Dolayisiyla ilgili kurumlarin buna bir çözüm bulmasi gerekmektedir” dedi.“Tekneler artik yanasamiyor”

Geçimini inci kefalini avlayarak saglayan balikçi Nurettin Yildirim ise Van Gölü’nün kurakliktan dolayi çekildigini belirterek, “Sularin çekilmesiyle barinagimiz bozuldu ve tekneler artik yanasamiyor. 12 teknemizden 4’ü hasar gördü. Sanzimani kirilan bir tekneyi ise karaya çektik. Diger tekneler ise limanda kaldi. Limanin temizlenmesi için özel olarak 10 bin liraya kepçe kiraladik. Limani temizlettik ama bu sadece 10 gün sürdü. Sularin tekrar çekilmesiyle barinaktaki sular yine sig kaldi” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.