Otomotivin Gelecegi Tasarim Yarismasi'nda En Fazla Proje Basvuru Ödülü Bir Kez Daha BUÜ'nün

Otomotiv Endüstrisi Ihracatçilari Birligi’nin (OIB) bu yil 10.’sunu düzenledigi Otomotivin Gelecegi Tasarim Yarismasi’nda en fazla proje basvuru ödülü bir kez daha Bursa Uludag Üniversitesi’nin (BUÜ) oldu.

Otomotivin Gelecegi Tasarim Yarismasi'nda En Fazla Proje Basvuru Ödülü Bir Kez Daha BUÜ'nün
Hareketlilik Ekosisteminde Çözümler Temasi ile bu yil 10.’su gerçeklestirilen OIB Otomotivin Gelecegi Tasarim Yarismasi’na en fazla proje basvurusu yapan BUÜ, yarisma jürisi tarafindan özel ödüle lâyik görüldü.

16’si yurt disindan olmak üzere 104 farkli üniversiteden 383 proje basvurusunun yapildigi yarismaya toplam 37proje ile katilan BUÜ’ye jüri özel ödülü verildi.

Zoom üzerinden gerçeklestirilen 10. Otomotivin Gelecegi Tasarim Yarismasi canli yayininda OIB Denetim Kurulu Üyesi Ali Ihsan Yesilova, ödülü sembolik olarak Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kilavuz’a takdim etti. Yarismaya her geçen gün ilginin arttigina isaret eden Ali Ihsan Yesilova, “Bu ilgi Otomotiv Ihracatçilari Birligi olarak bizleri hem mutlu ediyor, hem de gelecege olan inancimizi arttiriyor. Uludag Üniversitemiz ilk günden beri bu yarismalara çok yakin ilgi gösterdi ve bizleri destekledi. Önceki yil da 17 proje ile en fazla basvuru yapan üniversite ödülünü almaya hak kazanmistiniz ve ödülünüzü maalesef yine bu ekranlardan sizinle paylasmak zorunda kalmistik. Üniversitemiz, bu yil çok daha güzel bir basariya imza atti. Bu 383 projenin neredeyse yüzde 10’unu yani 37 projeyi yarismaya göndererek, gerçekten takdire sayan çok önemli bir basari elde etti. Hatta ilk 10 içerisinde yer alan projelerden 2 tanesi de yine Üniversitemize ait. Bu basaridan dolayi sizleri yürekten tebrik ediyorum ve basarinizin devam etmesini diliyorum” seklinde konustu.

Otomotivin Gelecegi Tasarim Yarismasi Yönetim Kurulu Üyeligi görevini de üstlenen Ali Ihsan Yesilova, ilk firsatta Üniversiteyi ziyaret edip ödülü Rektör Kilavuz’a dogrudan takdim edeceginin sözünü verdi. Kendisinin de Bursa Uludag Üniversitesi mezunu olmasi dolayisiyla elde edilen basaridan dolayi ayrica mutlu oldugunu aktaran Yesilova, basarida emegi geçen herkesi tebrik etti.

Iki proje finale kaldi

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kilavuz ise, böylesine tesvik edici ödüller kazanmanin kendilerindeki heyecani ve azmi daha da arttirdiginin altini çizdi. Her geçen yil daha fazla proje ile yarismaya katilmak için gayret gösterdiklerini açiklayan Prof. Dr. Ahmet Saim Kilavuz, “Toplam 37 proje ile yarismaya katildik. Bu projeler arasindan 2’si son 10 proje arasinda yer aldi. Ögleden sonraki sunumlarda da bu arkadaslarimiz projelerini anlatacaklar. Finale kalan 10 projenin sahibini tebrik ediyoruz. Temennimiz tabii ki bizim arkadaslarimizin derece almasidir” dedi.

Bursa Uludag Üniversitesi’nin marka üniversiteler arasinda yer aldigina ve arastirma üniversiteleri kategorisinde yer aldigina isaret eden Rektör Kilavuz, “Özellikle otomotivin can damarinin yer aldigi bir sehirde ve merkezde bulunuyoruz. Üniversitemizde hem otomotiv malzemeleri teknolojileri hem de otomotiv mühendisligi konusunda çok ciddi atilimlar var. Meselâ Türkiye’de henüz daha elektrikli araçlar banttan inmeden personel ihtiyacini ön görerek, geçen yil Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuzda ara eleman yetistiricisi olarak kabul ettigimiz bir programi faaliyete geçirdik. Çocuklar bu yil 2. sinifi okuyorlar. Insallah önümüzdeki yil Gemlik’te de ayni bölümü açacagiz. Çok güçlü bir Otomotiv Mühendisligi Bölümümüz var. Özellikle Makine Mühendisligi Fakültemizin malzeme ve konstrüksiyon anabilim dallarimizin çok güçlü oldugu biliniyor. Bu güçlülük TÜBITAK tarafindan da tespit edildi ve Arastirma Üniversiteleri içerisinde Istanbul Teknik Üniversitesi ile beraber, Üniversitemiz Otomotiv Malzeme Teknolojileri konusunda en basarili iki üniversite kabul edildi ve paydaslar ile bulusturuluyor. Bu yetkinliklerimizin ve potansiyelimizin kurumlar tarafindan takdir edilmesi, heyecanimizi ve sevkimizi bir kat daha arttiriyor” seklinde konustu

Programi yöneten üstlenen gazeteci-yazar serdar Kuzuloglu da, Bursa Uludag Üniversitesi’nin basarisini tebrik etti. Kuzuloglu, üniversitenin gelecek yillarda bu basariyi arttirarak sürdürecegine olan inancini belirtti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.