Konya'da Hamile Esini Öldüren Saniga Verilen Müebbet Hapsin Gerekçeli Karari Açiklandi Açiklamasi

'Sanik, saglik ekipleri, olay yerine gelinceye kadar yasadigi pismanlik nedeniyle esine havlu ve battaniye ile birtakim ilk yardim uygulamalari yapmistir ancak bu çaba olayin gerçeklesmesini engelleyememistir' 'Sanigin olaydan sonra yasadigi pismanlik, neticenin ortaya çikmamasi için göstermis oldugu tampon ve benzeri birtakim hareketler, takdir indirimi olarak kabul edilmistir'.

Konya'nin Çumra ilçesinde 6 aylik hamile esini pompali tüfekle öldüren saniga verilen agirlastirilmis müebbet hapis cezasinin "iyi hal" indirimiyle müebbet hapse çevrildigi davanin gerekçeli karari açiklandi.

Konya 3. Agir Ceza Mahkemesince sanik Ali Riza Yüzer'e verilen müebbet hapis cezasinin gerekçeli kararinda Yüzer'in, esinin yarasina tampon yapmasi "iyi hal" kabul edildi.

Gerekçeli kararda, "Olayda herhangi bir tasarlama durumunun söz konusu olmadigi, maktulle arasinda olay günü ve öncesinde geçimsizliklerin oldugu ve sanigin tartisma sirasinda kendisine hakim olamayarak olayi gerçeklestirdigi, maktulün saniga yönelik bir saldiri durumu bulunmadigindan olayda mesru müdafaanin da söz konusu olmadigi" tespitine yer verildi.

Kararda, sunlar kaydedildi:

"Maktulün hamilelik sebebiyle birtakim psikolojik sikintilar yasayabilecegi de asikardir. Evlilik birliginden beklenen ise eslerin böyle durumlarda birbirlerine destek olmasidir. Hamileligi sürecinde destek olmayan sanigin esi ile yasadigi iddia edilen tartismalar sonucu haksiz tahrik altinda esini öldürdügü yönündeki iddialara itibar edilmemistir. Sanik, esine 5 el ates etmis ve olayi gerçeklestirmistir. Olayin arkasindan 112'yi arayarak yardim istemistir. Sanik, saglik ekipleri, olay yerine gelinceye kadar yasadigi pismanlik nedeniyle esine havlu ve battaniye ile birtakim ilk yardim uygulamalari yapmistir ancak bu çaba olayin gerçeklesmesini engelleyememistir. Bu nedenle sanigin eyleminden gönüllü vazgeçtigi sonucu ortaya çikmamaktadir.

Sanigin olaydan sonra yasadigi pismanlik, neticenin ortaya çikmamasi için göstermis oldugu tampon ve benzeri birtakim hareketler takdir indirimi olarak kabul edilmistir."

- Olay ve dava süreci

Ali Riza Yüzer, 16 Aralik 2020'de Çumra ilçesine bagli Dineksaray Mahallesi'nde tartistigi 6 aylik hamile esi Sadife Yüzer'i (35) pompali tüfekle öldürmüs, Yüzer hakkinda "gebe oldugunu bildigi esini kasten öldürme" suçlamasiyla dava açilmisti.

1 Ekim'deki karar durusmasinda Yüzer hakkinda "gebe oldugunu bildigi esini kasten öldürme" suçundan agirlastirilmis müebbet hapis cezasi verilmis, ceza "iyi hal" indirimiyle müebbet hapse çevrilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.