Erzurum'da TURKOVAC Faz-3 Çalismasi Kapsaminda Gönüllüler Asilaniyor

TURKOVAC asisi olan gönüllü Kemal Öksüz: 'Erzurum'da bu asiyi ilk ben oldum, o da benim için ayri bir gurur. Asi sonrasi herhangi bir sikintim ve tedirginligim olmadi'

Saglik Bakanligi Türkiye Saglik Enstitüleri Baskanligi (TÜSEB) ile Kayseri Erciyes Üniversitesi is birliginde gelistirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) asisi TURKOVAC'in Faz-3 çalismalari çerçevesinde Erzurum'daki gönüllülerin asilanmasina baslandi.

Erzurum Sehir Hastanesinde daha önce 2 doz asi olanlara hatirlatma dozu olarak uygulanan TURKOVAC asisi için gönüllü olanlara asi öncesi PCR testi yapiliyor.

Testi negatif çikanlara tansiyon ölçümleri gibi çesitli kontrollerin ardindan saglik görevlilerince TURKOVAC asisi uygulaniyor.

Hastane Bashekimi Dr. Ögretim Üyesi Ibrahim Hakki Tör, gazetecilere yaptigi açiklamada, hastane olarak 15 Ekim tarihinde TURKOVAC'in Faz-3 çalismalarina basladiklarini söyledi.

Gönüllü olarak basvuru yapan vatandaslara asi randevusu verdiklerini belirten Tör, "Vatandaslarimiz E-nabiz üzerinden basvurularini yapabiliyor. Basvuru yapildiktan sonra degerlendirmeye aliyoruz." dedi.

Tör, TURKOVAC asisi olmak için bir takim kriterlerin olmasi gerektigine dikkati çekerek, "Yaptigimiz degerlendirmelerde öncelikle Kovid-19 geçirmemis, iki doz Sinovac asisi olmus olmak ve 18 ile 59 yas araliginda olmak gerekiyor. Bunun disinda son oldugu Sinovac asisinin üzerinden 3 ile 9 ay araliginda bir zaman geçmesi gerekiyor. Bu kurallara uyan vatandaslarimiza TURKOVAC'in Faz-3 çalismalarinda asilari kontrol edildikten sonra hastanemizde asi yapiyoruz." diye konustu.

Kars, Ardahan ve Bayburt illerinden de vatandaslara E-nabiz üzerinden randevu açildigini belirten Tör, söz konusu illerdeki vatandaslardan da taleplerin geldigini ve degerlendirmeye alindigini sözlerine ekledi.

- Erzurum'da ilk TURKOVAC asisini olmanin gururunu yasiyor

TURKOVAC asisi olan gönüllü Kemal Öksüz de yerli asi vurulmak için bugünü bekledigin ifade ederek, söyle konustu:

"Memleketimiz için faydali olan bir konuda biz de yardimci olalim istedik. TURKOVAC asisinin çikmasini bekliyordum. 3. doz Sinovac asisini da o yüzden olmamistim. Duyuruyu görünce de E-nabiz üzerinden hemen basvuru yaptim. Erzurum'da bu asiyi ilk ben oldum, o da benim için ayri bir gurur. Asi sonrasi herhangi bir sikintim ve tedirginligim olmadi."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.