Kirsal Mahallenin Kadin Muhtari Girisimci Ev Hanimlariyla Kalkinmanin Öncüsü Oluyor

Konya'nin kadin muhtarlarindan Özlem Çelik, Emirgazi ilçesinin kirsal mahallesindeki kadinlari sosyal ve ekonomik hayata dahil etmek için kurdugu kooperatifle bahçelerdeki üzümden ürettikleri 3 ton pekmezi piyasaya sürüyor Karacadag'in eteklerine kurulu 4 köydeki 42 kadinla yola çikan muhtar Çelik, gida, tekstil ve el sanatlari üretimi yaparak hane halkinda ekonomik kalkinmayi hedefliyor Muhtar Özlem Çelik: 'Kadin birligi gerekiyordu. Bu kadinlar o kadar emektar ki her türlü zorlu isi yapiyor. Buna el atmak için bu kooperatifi kurduk. Insallah basaracagiz da güzel dönüsler var. Onlardaki heyecan beni daha da mutlu ediyor'

ABDULLAH DOGAN - Konya'nin Emirgazi ilçesine bagli Öbektas mahallesinin muhtari Özlem Çelik, civar mahallelerdeki kadinlarin sosyal ve ekonomik hayata katilmalari için kurdugu kooperatifle ürettikleri yöresel lezzetleri, tüketiciyle bulusturuyor.

Konya'nin Karapinar, Eregli ve Emirgazi ilçelerinin kesistigi Karacadag eteklerinde kurulu ve Büyüksehir Belediyesi Yasasi'ndan önce köy statüsündeki mahallelerde yasayan kadinlarin hayati, Özlem Çelik'in muhtar seçilmesiyle degismeye basladi.

Iki çocuk ve bir torun sahibi 46 yasindaki Çelik, 100 nüfuslu Öbektas Mahallesi'nde 2019'daki seçimde muhtar oldu.

Önceki dönem aday olan esinin 1 oyla kaybettigi muhtarlik yarisini 11 oyla kazanan Özlem Çelik, kadinlardan gördügü destekle kollari sivadi.

- Girisimci çiftçi kadinlar, kooperatifle ürünlerini katma degere dönüstürüyor

Karacadag'in "Özlem muhtari", ev isleriyle ilgilenen, tarim ve hayvancilikla ugrasan kadinlarin ekonomik hayata dahil olmalari için kooperatif kurmaya karar verdi.

Köylerdeki 42 kadinla yola çikan muhtar Özlem Çelik, gida, tekstil ve el sanatlariyla üretim yaparak, hane halkinda ekonomik kalkinmayi hedefliyor.

- Kadinlarin girisim ruhu kirsal mahallede ekonomiye güç veriyor

Bölgede tüketim için yetistirilen üzümü ekonomiye kazandirmayi hedefleyen kadinlar, ürettikleri 3 ton pekmezi "Köyözü" markasiyla tüketiciyle bulusturmaya hazirlaniyor.

Kadin girisimciler, yaklasik 1 aylik yogun çalismanin ardindan üretilen, aromasi ve tadiyla da begenilen dogal pekmezden, yaklasik 200 bin lira gelir elde etmeyi bekliyor.

- "Kadinlar ne kadar güçlü, egitimli ve bilinçli olursa toplum o kadar güçlü ve mutlu olur"

Muhtar Özlem Çelik, AA muhabirine, seçimi kazanmasiyla mahallede hizmetlere hizli basladigini söyledi.

Mahallede altyapi çalismalari ve ekonomik gelir getirici projelere yogunlastiklarini anlatan Çelik, "Koyun yetistiriciligi ve bal üretimine iliskin projeler hayata geçirildi. Su anda köyde herkes bal üretiyor, 'balli köy' olalim diyorlar. Geçen yil FAO (Gida ve Tarim Örgütü) tarafindan köyde 10 kisiye ari verildi. Biz de bu çalismalara devam ediyoruz." diye konustu.

Çelik, Karacadag etegindeki kirsal mahallelerden Öbektas, Ekizli, Karaören ve Gölören'de faaliyetine baslayan Emirgazi Kadin Girisimci Üretim ve Isletme Kooperatifi'ni kurduklarini belirterek, söyle konustu:

"Kadinlar çok çaliskan ve ekonomiye katki saglamak istiyor. Evde ürettiklerini pazarlayamiyorlar. Emeklerini degerlendiremiyorlar, hep bosa gidiyor. Bu kooperatifle o kadar heyecanlandilar ki gece gündüz çalisiyorlar. Evde üretilen her seyin zamanla satisini planliyoruz. Simdi pekmez sezonundayiz, üretimi satisa hazirlayacagiz. 'Kadinlar ne kadar güçlü, egitimli ve bilinçli olursa toplum o kadar güçlü ve mutlu olur.' diye düsünüyorum. Kadin birligi gerekiyordu. Bu kadinlar o kadar emektar ki her türlü zorlu isi yapiyor. Buna el atmak için bu kooperatifi kurduk. Insallah basaracagiz da, güzel dönüsler var. Onlardaki heyecan beni daha da mutlu ediyor."

- 42 kadinla basladilar, hedefte bakliyat üretimi var

Kooperatifin kurulusunda ve ürünlerin ruhsatlandirilmasinda yerel yönetimlerden destek aldiklarina isaret eden Çelik, "Bu dogal pekmezi cam siselerde marketlerde satisa sunmayi planliyoruz. Üye sayimiz 42 ancak katilmak isteyen kadinlarimizi da bekliyoruz. Bakliyat üretimini de önümüzdeki yil planlayacagiz. Ekimini bölgede yapacagimiz organik bakliyati da satisa sunmayi hedefliyoruz." diye konustu.

Çelik, muhtar seçilmesiyle bölgede kadinlarin hayatin her yerinde olmaya basladigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:

"Kadinlarin sosyal hayata atilmasini istiyoruz. Kirsal mahalle ve ekonomik açidan zor bir bölge. Burada kadinlarin alisveris merkezine gitme gibi imkanlari yok. Bu kooperatifle sosyallesmelerini de saglamak istiyoruz. Kadini her yerde görmek istiyoruz. Kooperatifimiz kadinlarin egitimini, sosyal yasantisi ve ekonomik özgürlügünü amaçliyor. Muhtarligimla birlikte çok fazla sey gündeme geldi. Bunun da önemli rolü var. Önümüzdeki seçimde mahallelerimizde kadin muhtar adaylarimiz fazlaca olacak."

- Egitimci Büsra da girisimci kadinlar arasinda

Kooperatifin baskan yardimcisi olan matematik ögretmeni Büsra Erdem ise kadin girisimini destekledigi için kooperatifte yer aldigini belirterek, "Bu yörede kadinlarin geride kaldigini ve bu kooperatifle ilerleyebilecegini düsündügüm için katildim. Egitimciyim, bilgilerimi onlarla paylasmaya hazirim. Baskan hanim olmadiginda kadinlarla ilgileniyorum." diye konustu.

Bahçelerden topladiklari üzümleri bir dizi islemden geçiren kadinlardan Güllü Erdem ise "Ayaklarimizin üzerinde duracagiz. Evimize ekonomik katki saglayacagiz. Çok seviniyoruz. Diger köylerdeki kadinlara da bunu ögretiyoruz. Onlar da bir araya gelsin, bu isi yapsinlar." degerlendirmesinde bulundu.

Cemile Alan da 1 aydir pekmez üretimini sürdürdüklerini kaydederek, "Eslerimize, 'Kendi ayaklarimizin üzerinde durmaya çalisiyoruz.' diyoruz. Ürünlerimiz satilinca para gelecek, devletimizden beklemeyecegiz. Kendimiz çalisip kendimiz yiyecegiz. Bizim de söz hakkimiz olacak." ifadelerini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.