Asiretlerden Teröre Karsi Birlik Ve Beraberlik Mesaji

Alikan Asireti ileri gelenlerinden Sait Simsek: 'Amacimiz devletimizle birlikte hareket ederek terörü yok etmek. Asiretlerle devlet yan yana gelmedigi sürece terör bitmez. Birlikte hareket etmek gerekir' Kejan Asireti temsilcisi Süleyman Igdi: 'Bölgede çok büyük asiretler var, bu gerçek örtbas edilemez. Terörden çok rahatsiziz, artik terörü görmek istemiyoruz' Kadim Asiretler Federasyonu Baskani Rasim Aslan: 'Terörden çok zulüm gördük. Çok üzülerek söylüyorum birçok asiret temsilcimizin yakini, çocugu terörden öldü. Hala evladinin nerede oldugunu, nerede gömüldügünü bile bilmeyen asiret temsilcilerimiz var. Bunu söylerken gözlerim doluyor'

MESUT VAROL - Van'da bir araya gelen Dogu ve Güneydogu Anadolu'daki asiretlerin temsilcileri, son yillarda güvenlik güçlerince sürdürülen basarili operasyonlarla huzurun saglandigi bölgede teröre karsi ortak hareket etme çagrisinda bulundu.

Kadim Asiretler Federasyonu öncülügünde Van'da düzenlenen toplantida bir araya gelen Dogu Anadolu ve Güneydogu Anadolu bölgelerinden yaklasik 400 asiret temsilcisi ve kanaat önderi, son yillarda güvenlik güçlerince sürdürülen basarili operasyonlarla bölgede huzur ve güven ortaminin saglanmasindan duydugu memnuniyeti dile getirdi.

Bölgenin kanayan yarasi terörün bitmesi için devletin tüm kurumlariyla ortak hareket etme vurgusu yapan kanaat önderleri, teröristlere güvenlik güçlerine teslim olmalari çagrisinda bulundu.

- "Amacimiz devletimizle birlikte hareket ederek terörü yok etmek"

Toplantiya Bitlis'ten katilan Alikan asireti ileri gelenlerinden Sait Simsek, AA muhabirine, bölgedeki asiretlerin yillardir devletinin yaninda yer aldigini söyledi.

Asiretlerin terör saldirilari ve baskilardan çok çektigini son yillarda saglanan huzur ortamiyla terörün bertaraf edildigini anlatan Simsek, sunlari kaydetti:

"Amacimiz devletimizle birlikte hareket ederek terörü yok etmek. Asiretlerle devlet yan yana gelmedigi sürece terör bitmez. Birlikte hareket etmek gerekir. Kurtulus Savasi'nda nasil birlik olduysak simdi de teröre karsi birlik olmaliyiz. Terörün bitmesi vatandasla devletin el ele vermesiyle olur. PKK bir Kürt hareketi degil, Kürtler adina böyle bir mücadele verilmez, dis güçlerin masasidirlar. Buradan teröristlere de sesleniyoruz; Kürtler adina silahla mücadele olmaz."

- "Teröre karsi birlik olmaliyiz

Sirnak'tan gelen Kejan Asireti temsilcisi Süleyman Igdi de asiret temsilcilerinin bölgede agirligini yeniden kazanmak istedigini ve bunun için de sürekli bir araya geldiklerini dile getirdi.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in bölgedeki kanaat önderlerini önemsedigini belirten Igdi, "Teröre karsi asiretlerin birlik ve beraberligi çok önemli. Bölgede çok büyük asiretler var, bu gerçek örtbas edilemez. Terörden çok rahatsiziz, artik terörü görmek istemiyoruz. Devlet ve millet birlik oldugu için bizler yillarca terörün hedefi olduk. Bu nedenle bundan sonra teröre karsi birlik olmaliyiz." ifadelerini kullandi.

- "Gögsümüzü devletimize siper ettik, etmeye de devam edecegiz"

Kadim Asiretler Federasyonu Baskani Rasim Aslan da asiretler olarak her zaman teröre karsi yek vücut olduklarini belirterek, sunlari söyledi:

"Terörden çok zulüm gördük. Çok üzülerek söylüyorum birçok asiret temsilcimizin yakini, çocugu terörden öldü. Hala evladinin nerede oldugunu, nerede gömüldügünü bile bilmeyen asiret temsilcilerimiz var. Bunu söylerken gözlerim doluyor. Böyle bir dönemden geçtik. Birbirimize sarilalim, kucaklasalim. Bu bayragin altinda özgürce yasayalim. Ülkemize sahip çikalim. Bu terörü dis mihraklar besliyor. Bizi yok etmek istiyorlar. Tonlarca silah veriyorlar. Kimi kime düsürüyor. Bu asiretler devlet için kirilmaz kaleler olacak. Geçmiste oldugu gibi simdi de gögsümüzü devletimize siper ettik, etmeye de devam edecegiz."

Kanaat önderi Necat Görentas da "Tüm asiretlerinin ortak derdi terörün bir an önce bitmesi. Daha önce asiret temsilcileri terörden dolayi bir ilden diger ile gidemiyordu. Simdi çok güzel bir huzur ortami var. Dolayisiyla terörün belinin kirildigini görüyoruz. Bu biz asiret temsilcilerini memnun ediyor. Bu çok güzel bir gelisme. Ortak noktamiz terörün tamamen sona ermesi. Bu girisimimiz teröre karsi ortak bir tavir. Hiçbir partinin terörle iliskili olmamasini istiyoruz." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.