Anadolu Lisesi Ögretmen Ve Ögrencilerinden Köy Ögrencileri Için Fabl Yazilip Dagitildi

Mardin’de Anadolu Lisesi ögretmen ve ögrencilerinden köy ögrencileri için 4 kitapçiktan olusan 48 fabl eseri yazilip 22 köy okuluna dagitildi.

Anadolu Lisesi Ögretmen Ve Ögrencilerinden Köy Ögrencileri Için Fabl Yazilip Dagitildi
Degerli Inciler Projesi Mardin Anadolu Lisesi edebiyat ögretmeni Zekiye Akboga’nin rehberliginde, ögrenci emekleri ile hazirlandi. Proje 4 kitapçiktan ve toplamda 48 fabldan olusturuldu. Bu fabllar için hazirlanan tüm resimler, Anadolu Lisesi ögrencisi Yusuf Yildirim tarafindan mobil uygulama ile çizildi. Kapak resmi de yine okul ögrencileri tarafindan çizilip, boyandi. Her fablin konusunu bir degerin olusturdugu belirtildi. Bu fabl eserlerinin ilkokul 3. ve 4. sinif seviyeleri için yazildigi belirtildi. Unutulan veya görmezden gelinen degerleri hatirlatma ya da yasanti yoluyla aktarmayi hedefleyen bu proje ile lise ögrencilerinden ilkokul ögrencilerine armagan edilmek üzere hazirlandigi kaydedildi. Hazirlanan bin kitapçigin tamami Zekiye Akboga ve ögrencileri tarafindan Mardin Artuklu’ya bagli 22 köy okuluna hediye edildi.

Türk Dili ve Edebiyati ögretmeni oldugunu belirten Zekiye Akboga, “1998 ve 2002 yillari arasinda Mardin Anadolu Lisesi’nde ben de ögrenciydim. Su anda okumus oldugum lisede Türk Dili ve Edebiyati ögretmenligi yapiyorum. Bu benim için çok gurur verici bir duygu ve mesleki anlamda da tatmin edici bir duygu. Çünkü ögrencilerimle birlikte çalismalar yürütülürken onlar gibi düsünebiliyor, onlarin duygu ve düsüncelerini hayata geçirebiliyoruz. Bir yandan onlar gibi ögrenci oluyorum bir yandan da edebiyat ögretmeni oluyorum. Bu da bana büyük keyif veriyor ve onlarla neredeyse her yil basarili çalismalara imza atmanin hakli gururunu yasiyoruz hep birlikte” dedi.

Bir yilda kesinlikle sadece bir çalisma ile sinirli kalmadiklarini kaydeden Akboga, “Biz kaç çalismayi birlikte yürütüyoruz. Fabl çalismasi oldu bu da degerler egitiminin ögrenciler tarafindan diger ögrencilere aktarilmasi yoluyla gerçeklesen bir çalisma oldu. Ögrencilerimizle birlikte 48 tane fabl eseri yazdik ve bu ögrencilerimiz tarafindan resimlendirilmesi, ayrica eserlerimizin kapak resimleri de yine baska ögrencilerimiz tarafindan çizildi. Fabllarin her birinde bir deger üzerinde duruldu ve bu degerin açiklanmasi, yani kurgu yoluyla açiklanmasi küçük ögrencilere aktarilmasi seklinde olusturuldu. Bu eserlerimiz tamamlandiktan bittikten sonra bunlari götürüp köy okullarindaki ögrencilerimize hediye ediyoruz. Bu anlamda da paylasma ve kardeslik duygularini gelistirmeyi amaçliyoruz” diye konustu.

Mardin Anadolu Lisesi’nde 10-A sinifina gittigini söyleyen Erdem Sagiroglu “Yaptigimiz projede köy okullarinda okuyan ögrenciler için çesitli fabllar yaziyoruz. Onlara elimden geldigince yardim etmek bana iyi geliyor” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.