Misir'dan, BM'nin Suriye Krizine Çözüm Bulma Çabalarina Destek Mesaji

Misir, Birlesmis Milletler'in (BM) Suriye krizindeki açmazi çözme ve siyasi bir çözüme ulasma çabalarina destegini açikladi.

Misir Disisleri Bakanligindan yapilan açiklamada, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in Kahire'de Misir Disisleri Bakani Samih Sukri ile görüstügü belirtildi.

Sukri, ülkesinin BM elçisinin Suriye'yi istikrara kavusturacak bir siyasi çözüm saglama çabalarina destek verdigini söyledi.

Misir Disisleri Bakani Samih Sukri, Anayasa Komitesi'nin bir sonraki çalisma turunun, Suriye halkinin istikrar arzularina karsilik verecek siyasi çözüm yolunda olumlu gelismelerle sonuçlanmasini ümit ettigini ifade etti.

Pedersen, 28 Eylül'de BM Güvenlik Konseyi'ne verdigi brifingde, Anayasa Komitesi'nin yeniden toplanmasi için taraflara davetiyelerin gönderildigini, komitenin altinci toplanti için 18 Ekim'de Cenevre'de olacagini ve toplantidan bir gün öncesinde ise es baskanlarla bir araya gelecegini aktarmisti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, Suriye Anayasa Komitesi çalismalarinin yeniden baslatilmasi için 11 Eylül'de baskent Sam'a yaptigi ziyarette Esed rejimi Disisleri Bakani Feysal Mikdad ile bir araya gelmisti.

- Rejim Anayasa Komitesi'nin çalismalarini baltaliyor

Siyasi çözüm süreci, 30 Haziran 2012'de Isviçre'nin Cenevre kentinde, BM gözetiminde baslamis ancak rejimin uzlasmaz tavri sebebiyle sonuçsuz kalmisti.

Suriye'deki iç savasin son bulmasi ve ateskesin kalici hale gelmesi için Kazakistan'in baskenti Nur Sultan'da Ocak 2017'de Türkiye, Rusya ve Iran garantörlügünde düzenlenen görüsmelerde, Gerginligi Azaltma Bölgeleri disinda alinan bir diger sonuç da Anayasa Komitesi olusturulmasi oldu.

Isviçre'nin Cenevre kentinde ilk kez 30 Ekim 2019'da toplanan komitenin görüsmeleri de Esed rejiminin tutumu nedeniyle çikmaza giriyor. Nitekim 25-29 Ocak 2021'de bir araya gelen komitenin 5'inci tur toplantisi da rejimin anlasmaz tavri ve ciddiyetsizligi nedeniyle basarisizlikla sonuçlanmisti.

Muhalefet kanadi ise siyasi çözümden kaçan Esed rejimine "yeterli baskinin yapilmadigi" sikayetini sik sik dile getiriyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.