Bilim Insanlarindan Asi Kararsizligina Karsi Farkindalik Kitabi

Malatya’da bilim insanlari tarafindan asi karsitligina ve asi kararsizligina dikkat çekmek ve insanlari asiya yönlendirmek adina korona virüs hastalarinin hastalik hikayelerini anlattiklari ‘Asi kararsizligina hayir’ isimli bir kitap çikarildi.

Bilim insanlari, Dünya Saglik Örgütünün 2019 yilinin en önemli saglik sorunundan birinin asi karsitligi oldugunu belirtiyor. ‘Asi kararsizligina Hayir’ kitabi ile asi olmamis korona virüse yakalanan ve hastanede tedavi görmüs olan hastalarin neler yasadigina dair gerçek yasamda yer alan hikayelerle asi farkindaliginin arttirilmasi hedefleniyor.

Malatya Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi’nde görevli, Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Cengiz Yakinci ile Hematoloji Anabilim Dali ve Hematolojik Nadir Hastaliklar Dernegi Baskani Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, asilama oraninda artis oldugu takdirde salginla daha kolay mücadele edilecegini ve bu nedenle asiya farkindalik olusturmak adina korona virüs hikayelerini kitap haline getirdiler.

Asilama konusunda medyada birçok bilgi kirliligini olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Yakinci, “Korona virüs hastaligi çiktiktan sonra asi karsitligi herkes tarafindan bilinmeye baslandi. Korona sürecinde asi karsitliginin çok fazla olmasinin nedeni medyada çok yer almasi. Herkes bir seyler söyledi.

Bilgiler yeni yeni ögreniliyor. Asilar ne kadar etkili olacak. Ama insanlar hizlica medyaya çikartip bilgi kirliligi olusturdu. Insanlarin da kafasi karisti. Bu nedenle asi karsitlarinin bu kadar çok oldugunu düsünüyorum. Normalde bu kadar çok degildi” dedi.“Ne kadar çok asi yapilirsa hastalik o kadar azalacak”

Yakinci, Covid-19 ile mücadele de maske, mesafe ve hijyenin yani sira asinin da etkili olacagini belirterek, “Covid-19 hastaligina karsi elimizde koruyucu tedbirlerden bir tanesi asi ve ilaçlar. Ilaçlar suanda aktif degil ama asilar aktif. Elimizdeki silahlari kullanmak zorundayiz. Korona virüs asisi diger asilar gibi 2- 3 tane yaptiktan sonra bir daha yapilmayacak diye bir sey yok. Grip asisina benziyor. Senede bir veya alti ayda bir yapilacak. Koruma oranlari da grip asisi gibi. COVID-19 için elimizde almamiz gereken tedbirler var. Maske, mesafe, temizlik ve asi gibi. Baska tedbirimiz yok. Mecburen asiyi yapmak zorundayiz. Baska çaremiz yok. Ne kadar çok asi yapilirsa hastalik o kadar azalacak. Asi yapanlarin yogun bakima düsme oranlari az veya hiç yok” seklinde konustu.“Asi olmayip Korona virüse yakalanan hastalarin yasam hikayeleri”

Dünyanin ve Türkiye’nin en önemli sorunu olan asi kararsizligina farkindalik olusturmak adina kitap çikardiklarini belirten ile Hematoloji Anabilim Dali ve Hematolojik Nadir Hastaliklar Dernegi Baskani Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt ise “Bu kitap öykülerler asi kararsizligina farkindalik olusturmak için basilmis Türkiye’de ilk kitap olma özelligini tasiyor. Dünya Saglik Örgütünün 2019 yilinin en önemli 10 saglik sorunlarindan biri olarak gösterdigi asi karsitligi. Türkiye’de ve dünyada yüzde 20-25 oldugu tahmin ediliyor. Önemli bir sorun olan asi kararsizligina farkindalik olusturmak istedik. Hastalikla mücadele için bir iletisim yolu olarak hikaye yarismasi açip seçici kurul tarafindan begenilen öyküleri kitaplastirarak katki vermek istedik. Insanlarin, asi olunmadigi zaman baslarina gelen olaylari anlattigi gerçek yasam verilerini dernek olarak kitaplastirdik” diye konustu.

Salginin tamamen sonlanmasi için herkesin asi olmasi gerektigini ifade eden Erkurt, “Asilar yillardir dünyada önlenebilir hastaliklarin korunmasinda en önemli bilimsel gelismedir. Korona virüs salgininda da bu ayni sekilde geçerlidir. Halkimiz asilanirsa bu salgindan en kisa sürede kurtulabiliriz. Korona virüs salgininin ülkemizde tamamen sonlanmasi için hepimiz asi olalim” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.